A Zwack Unicum Nyrt. 494 millió forintos negyedéves adózott eredménnyel nyitotta 2018–2019-es üzleti évét, ez 17 százalékkal magasabb az előző évinél. A június 30-án zárult három hónapos időszakban minden fő soron javított számain a likőrgyártó. Az üzemi eredmény 11, a bruttó fedezet 10, az adókkal csökkentett árbevétel 12 százalékkal emelkedett, a bruttó árbevétel pedig 13 százalékkal haladta meg a bázisidőszakét.
A társaság 233 millió forinttal több jövedéki adót és 97 millióval több népegészségügyi termékadót (neta) fizetett be. Előbbi 14, utóbbi 33 százalékkal több a bázisidőszakénál.
A belföldi értékesítés 13, a saját termelésű termékeké 12 százalékkal bővült. A prémiumtermékek árbevétele 7 százalékkal lett magasabb. Az Unicum eladásai átlag felett nőttek, továbbá megkezdődött az Unicum Riserva szuperprémium-keserűital kiskereskedelmi forgalmazása. Utóbbit korábban csak éttermekben és különböző gasztronómiai értékesítési pontokon árulták. A saját termelésű minőségi termékek árbevétele 27 százalékkal bővült.
Az alacsony bázis miatt a Kalinka forgalma nőtt a legdinamikusabban, de a St. Hubertus árbevétele is 8 százalékkal múlta felül a bázisidőszakét. A forgalmazott termékek nettó árbevétele is dinamikusan, 16 százalékkal bővült. A Diageo portfólió-árbevétele még jobban, 24 százalékkal nőtt. Ehhez az eladott mennyiség és az értékesítési árak emelkedése is hozzájárult.
A társaság bevételeinek csaknem 90 százaléka a hazai piacról származik, így a lakossági fogyasztás bővüléséből sokat profitált a cég, amely az itthoni keresletbővülés folytatására számít.
A Zwack exportja kissé, 2 százalékkal emelkedett, ráadásul az Unicum exportárbevétele 4 százalékkal vissza is esett. Az utóbbinak elsősorban a gyengébb romániai értékesítés az oka, de az olaszországi export is csökkent, részben forgalmazóváltás miatt. Az Unicum visszaesését egyébként pálinkái növekvő népszerűségével ellensúlyozni tudta a Zwack.
A bruttó fedezeti hányad 1 százalékponttal 59,4 százalékra csökkent az anyagköltségek és anyagjellegű ráfordítások 14 százalékos emelkedése miatt. A gyógynövények és a fuvarköltségek is drágultak. A személyi jellegű ráfordítások 1,12 százalékkal emelkedtek.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.