Csaknem 1300 milliárd forintot takarítottak meg a háztartások az első fél évben, ebből a második negyedévre bő 800 milliárd jutott – derül ki a Magyar Nemzeti Bank friss adataiból. A félretett pénz mellett még a hozamok is növelték a megtakarításokat, hat hónap alatt jó 670 milliárd forinttal, így a háztartások pénzügyi vagyona 49 934,8 milliárd forintos új rekordra emelkedett. A tartozásokkal csökkentett nettó pénzügyi vagyon szintén történelmi csúcson volt, megközelítette a 41 200 milliárd forintot.
A készpénz és a betétek állománya tovább nőtt. A háztartásokban rengeteg pénz hever parlagon. Összesen 4633 milliárd forintnyi készpénzünk volt június végén, ebből 317 milliárd volt a valuta.
A bankbetétek volumene 9099 milliárd forintra hízott, főleg a folyószámlabetétek gyarapodnak, az egyéb betétek mennyisége 3300 milliárd forint körüli szinten stagnál. A devizabetétek mennyisége csökkent, a második negyedévben több mint 90 milliárd forintnyi külföldi fizetőeszközt vettek ki a bankokból a háztartások. Ennek legfőbb oka a történelmi mélypontra süllyedő forintárfolyam lehetett, ami arra ösztönözte a kisbefektetőket, hogy bezsebeljék a korábban félretett devizájukon elért árfolyamnyereséget. A külföldi bankbetétek mennyisége is folyamatosan nő, június végén már majdnem 700 milliárd forint volt, ami történelmi rekord, a növekedés pedig valószínűleg leginkább a külföldön munkát vállaló magyaroknak köszönhető.
A hitelpapírok továbbra is nagyon népszerű megtakarításnak számítanak. A háztartások értékpapírszámláin 5541,5 milliárd forintnyi gyűlt össze belőlük a fél év végére, ennek döntő része magyar állampapír volt. Rövid lejáratú állampapírból 2877,6 milliárd forintnyi volt a lakosságnál, vagyis az év eleje óta nagyjából 30 milliárd forinttal csökkent a mennyiség.
A hosszú állampapírok állománya viszont gyorsan emelkedik, s már meghaladja a 2400 milliárd forintot, ami történelmi csúcs. A növekedést főleg az inflációt követő kamatozású Prémium Magyar Állampapírok iránti felfokozott kereslet hajtja.
Részvényekben és üzletrészekben 20 500 milliárd forintnyi vagyonuk van a háztartásoknak. Ezek döntő része persze olyan cég, amely nincs a börzén. Tőzsdei részvényekben 806,5 milliárd forintjuk volt a kisbefektetőknek, ami történelmi rekordnak számít.
Az első fél évben 47,1 milliárd forintért vásároltak részvényeket a háztartások, az árfolyamok azonban nem alakultak valami fényesen: 27,5 milliárdos veszteség keletkezett ezeken a papírokon. A befektetési jegyek továbbra is népszerű megtakarításnak tekinthetők. Hazai befektetési alapokban 3944, míg külföldiekben 274 milliárd forintot tartanak a háztartások.
A teljes cikk a keddi Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.