A Riksbank döntéshozóinak többsége nyilvánvalóan aggódik amiatt, hogy a maginfláció túl alacsony
– vélekedett a Reutersnek Torbjörn Isaksson, a Nordea közgazdásza, aki szerint biztosan nem lesz decemberben kamatemelés, és messze van még a fiskális szigorítás. A bank elemzői csak 2019 negyedik negyedévében várnak kamatemelést.
A Riskbank 2016 eleje óta mínusz 0,5 százalékon tartja az alapkamatot annak ellenére, hogy minden mutató szerint teljes gőzzel működik a svéd gazdaság – a GDP 3,3 százalékkal nőtt az első két negyedévben –, és az azóta eltelt időben az infláció többször is megközelítette a célul kitűzött értéket. A volatilis energiaáraktól megtisztított infláció ugyanakkor alacsonyabban állt az elmúlt évben, júliusban például 1,3 százalék volt.
A jegybank döntésének hírére 0,7 százalékkal gyengült a korona, s bár délután némileg visszaerősödött az árfolyam, az idei mérleg több mint 7 százalékos mínuszt mutat, amivel a legrosszabbul teljesítő deviza a fejlett ipari országok fizetőeszközei között.
A vasárnapi parlamenti választás eredménye pedig tovább borzolhatja a befektetői kedélyeket.
A legfrissebb felmérés szerint sem a kormányzó szociáldemokraták vezette baloldali koalíció, sem az ellenzéki négypárti jobbközép választási szövetség nem lesz képes megszerezni a többséget, jelentős előretörésre számíthat viszont a bevándorlás- és Európai Unió-ellenes Svéd Demokraták (SD) párt. Az SD megkaphatja akár a szavazatok 20 százalékát is, és bár kormányra nem kerülhet, mert senki nem hajlandó vele együttműködni, ahhoz elég erős lehet, hogy megnehezítse a kabinet megalakítását.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.