A Wiener Börse szerdán piaczárás után közölte a három ország legjelentősebb papírjainak teljesítményét mutató régiós CECE index várható átsúlyozásának részleteit. Az új súlyok szeptember 24-én lépnek életbe, az index átsúlyozása előző pénteken, szeptember 21-én a zárószakaszban történik majd meg.
Régiós szinten négy társaság kerül be a mutatóba, köztük a magyar Appeninn.
A pelenkákhoz, törölközőkhöz és női higiéniai termékekhez alapanyagot gyártó cseh Pegas Nonwovens és a számítógépes játékokkal foglalkozó lengyel CD Projekt, valamint a Grupa Lotos olajcég is bekerül az indexbe.
A CECE mutatót a Lyxor CECE ETF követi, itt látványos forgalmat az indexbe be-, illetve a kikerülés szokott hozni. Az ETF passzív, hosszú távú befektetés, így érdemi forgalombővüléssel nem jár egy papírnak, ha már benne van. A Lyxor CECE ETF piaci kapitalizációja is stabil, jelenleg 172 millió euró.
Az Appeninn-nél 1,7, a Pegasnál 1,5, a CD Projektnél 0,7, a Lotosnál pedig 0,8 napi átlagnak megfelelő, egyszeri forgalomnövekedést hozhat az indextagság a mutatót követő Lyxor CECE ETF mérete alapján, ez inkább alsó becslésnek tekinthető
– mondta Nagy András, az Erste elemzője. Mint hozzátette, a Richter közkézhányada a korábbi 60 százalékról 70 százalékra növekszik.
„Ez összhangban van az Aberdeen elmúlt hónapokban lezajlott eladásaival, amelyek eredményeként nőtt a közkézen forgó papírok száma. Mivel a CECE-be újonnan bekerülő komponensek együttesen nagyobb súlyt képviselnek az indexben, mint a kikerülők, a részvények többségének kismértékben csökken a súlya, de ez forgalomarányosan nem okoz jelentős kiigazítási szükséget. A magyar részvények súlya annak ellenére csökken, hogy a Richteré 30 bázisponttal növekszik, és hogy új tagként bekerült az Appeninn, miközben magyar részvény nem esett ki” – tette hozzá Nagy András, aki szerint a paraméterváltozások várhatóan nem okoznak nagyobb átrendeződést a piacon, azzal inkább a frissen be-, illetve kikerülő cégeknél érdemes számolni.
A magyar papírok közül az OTP súlya 27, a Molé pedig 17 bázisponttal csökken, ennek ellenére – az Appeninnt kivéve – a változások mindössze a napi forgalom 10 százaléka körüli vagy az alatti forgalmat generálhatnak a hazai papíroknál.
A paraméterek változása miatt a cseh Central European Mediánál a napi forgalom 75 százalékát kitevő forgalomélénkülésre lehet számítani. A társasághoz tartozik a cseh TV Nova, a horvát Nova TV, a román Pro TV, a szlovák TV Markiza, és Bulgáriában és Szlovéniában is jelen van.
Harminc év után kikerült a frankfurti DAX indexből az eddig 0,8 százalékos súllyal rendelkező Commerzbank. A harminc legnagyobb német papír közé a fizetési szolgáltatásokkal foglalkozó, a Münchenhez közeli Aschheimben székhellyel rendelkező Wirecard kerül be. A cég piaci kapitalizációja több mint duplája a távozó bankénak, és csaknem 2 százalékos súlyt kap majd a DAX-ban. Az átsúlyozás a szeptember 21-i zárószakaszban történik meg, és 24-től lesz érvényben. Német kommentárok szerint a pénzügyi ágazatban zajló folyamatokat is jól jelzi, hogy egy húszéves technológiai cég veszi át a 148 éves bank helyét a DAX-ban. Átalakultak a kisebb indexek is, az MDAX-ban már hatvan, az SDAX-ban pedig hetven cég van. A TecDAX-ba pedig DAX-tagok is bekerülhetnek, például az Infineon és az SAP. | VG
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.