Változatlanul gyors ütemben növekszik a bankkártyás vásárlási forgalom Magyarországon, miközben az elfogadói hálózat is egyre fejlettebb – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közzétett statisztikáiból. A jegybank adatai szerint a belföldi üzletekben a második negyedévben végrehajtott vásárlási tranzakciók értéke meghaladta az 1335 milliárd forintot, ami 25,2 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Hasonló ütemben, 25,4 százalékkal emelkedett a belföldi vásárlási tranzakciók darabszáma is, és 190,5 milliót ért el az április elejétől június végéig tartó időszakban.
A vásárlási forgalom emelkedésében meghatározó szerep jutott az érintéses technológia terjedésének: az érintőkártyás vásárlások volumene több mint másfélszeresére, 823,8 milliárd forintra emelkedett egy év alatt.
Ebben persze jelentős szerepet játszhatott, hogy a belföldön forgalomban lévő érintőkártyák száma 15 százalékkal, hétmillió közelébe emelkedett a június végéig tartó egy év alatt, míg a fogadásukra képes kártyaolvasó termináloké 36,9 százalékkal, 126 ezer fölé kúszott. A vásárlási forgalmon belül – az előző évekhez hasonlóan – látványosan emelkedett az internetes, telefonos és postai megrendelésekhez kapcsolódó fizetési tranzakciók volumene is: ez az MNB adatai szerint a második negyedévben 272,3 milliárd forintot ért el bel- és külföldön összesen, ami 41,1 százalékos bővülés.
Ami a pénzforgalmi infrastruktúrát illeti, a fizetési számláknál figyelemre méltó, 7,76 százalékos éves növekedést mutatott ki a jegybank, ami több mint 10,56 millió számlát jelentett. Ezen belül a netbanki ügyintézésre is alkalmas számlák mennyisége már meghaladta a 8,7 milliót, arányuk pedig hozzávetőleg 82,4 százalékot ért el. Emelkedett 2017 júniusához képest a forgalomban lévő bankkártyák száma is: közel másfél százalékos bővülést követően megközelítette a 9,1 milliót.
A hitelkártyáknál – éves alapon – folytatódott a lassú erózió, a június végén nyilvántartott, 1,305 millió darab kilencezerrel volt kevesebb az egy évvel korábbinál. Az országszerte működő POS-terminálok száma látványosan, 24,1 százalékkal emelkedett egy év alatt, és meghaladta a 146 ezret.
A bankjegykiadó automaták száma gyakorlatilag stagnál – 5055 működött belőlük az első fél év végén –, ám egyre több alkalmas közülük készpénzbefizetési tranzakciók fogadására: részben ennek köszönhető, hogy mind a befizetési tranzakciók száma, mind az értékük több mint a duplájára nőtt egyetlen év alatt.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.