Gőzerővel folytatódott tegnap a fejlődő és feltörekvő piaci tőkekivonás. A dél-afrikai rand és a mexikói pezó vezetésével gyengültek az érintett piacok devizái, köztük a forint, a korona és a zloty is. A lengyel deviza az idén már közel 4, a cseh 1 százalékot gyengült az euró ellenében, a hazai fizetőeszköz pedig 6,2 százalékot zuhant.
Az eladási hullám a kötvénypiacon is megjelent, a fejlődő és feltörekvő piacok államkötvényhozamai rövid oldalon emelkedtek, a hosszú lejáratok hozamai ellenállóbbnak bizonyultak. A részvénypiacokon világszerte rossz volt a hangulat, a vezető indexek Hongkongtól az Egyesült Államokig, még a fejlett gazdaságokban is gyengén teljesítettek.
Az MSCI fejlődő piaci indexe tegnap több mint egyéves mélypontra csúszott, a Bloomberg árupiaci mutatója szintén bő egyéves mélypontját tesztelte.
A zuhanást a nagy külső, részben devizaadóssággal küzdő latin-amerikai országok, Argentína, Brazília, Chile és Mexikó, a meglepetésre recesszióba csúszó Dél-Afrika, a devizaválsággal küzdő Törökország és a sérülékeny Indonézia vezetik. A piaci turbulenciából eddig a dollár került ki győztesen, a klasszikus menekülődevizákkal, a frankkal és a jennel szemben is erősödött a zöldhasú.
A napok óta gyengélkedő forint hirtelen erősödésbe váltott, miután a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette legutóbbi kamatdöntő üléséről készült jegyzőkönyvét, és kiderült, hogy szeptemberben döntenek a kiszorítandó likviditás mennyiségéről, és ennek figyelembevételével határozzák meg a jegybanki swapeszközök állományát. Elemzők többször hangsúlyozták, hogy a forint azért is sérülékeny, mert a júliusban 3,4 százalékra pörgő infláció mellett a jegybank kitart az ultralaza kondíciók mellett.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. devizaelemzője emlékeztetett: a cseh jegybank már többször kamatot emelt, s mivel amúgy is gyengébb koronát szeretne, nem zavarja az árfolyam ereszkedése, de a lengyel devizának is támaszt ad a magasabb kamatkörnyezet. A szakértő szerint a forint új történelmi mélypontot tesztelhet: ha tartósan átviszi az euróval szembeni 330-as szintet, egészen 335-ig csúszhat a kurzus. Ez az a szint, ahol az MNB beavatkozhat, mert ilyen mértékű gyengülésnél 0,1-0,2 százalékkal is gyorsulhat az infláció.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.