Jól járt, aki tíz évvel ezelőtt, a válság idején abszolút hozamú vagy fejlett piaci részvényalapba tette a pénzét – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) adataiból. A legmagasabb hozamot az elmúlt tíz évben az OTP Supra érte el, évente bő 15 százalékot emelkedett az árfolyama. Ez azt jelenti, hogy aki akkor betette a pénzét ebbe az alapba, mára megnégyszerezte a megtakarítását.
A befektetők hálájának legfőbb jele, hogy a 2008 szeptemberében még 6 milliárd forintnál is kisebb alapban ma már több mint 235 milliárd forint dolgozik. Az elmúlt évtized ezüstérmese egy szintén OTP-s abszolút hozamú alap, az EMDA, amely óriási kilengésekkel ugyan, de összességében véve 13,24 százalékos éves átlaghozamot ért el. A befektetők ezt az alapot is szerették: a kezdeti nem egészen 5 milliárd forintos vagyon 26 milliárdig gyarapodott, igaz, tíz év alatt pusztán a hozamoknak köszönhetően is 15 milliárdosra hízhatott volna a vagyon.
A tízes toplistán több fejlett piaci részvényalap is szerepel. Évente 10 százaléknál is többet kereshetett, aki az Amundi USA Devizarészvény, a Generali Mustang vagy a Hold Alapkezelő Concorde nemzetközi részvényalapjába fektetett.
Az Amundi alapjában akár meg is háromszorozhatta az eredeti tőkéjét. Az amerikai részvénypiac valóban sokat emelkedett a Lehman Brothers 2008. szeptember 15-i csődje óta, aznap 1200 pont alatt zárt az S&P 500 index. Most a mutató 2900 pont körül jár, a magyarországi amerikai részvényalapok ennél nagyobb árfolyam-emelkedésében szerepet játszott az is, hogy akkoriban a dollár árfolyama nagyjából 170 forint volt, ma pedig 276 forint körül jár.
Az elmúlt tíz évben körülbelül két tucat olyan alap volt, amelyekben a magyarországi befektetők megduplázhatták a megtakarításaikat. Az abszolút hozamú és fejlett piaci részvényalapok mellett szépen lehetett keresni a hosszú kötvényalapokkal is. Ebben az alapkategóriában legjobban az OTP Maxima befektetői jártak: évente bő 8 százalékos hozamot zsebelhettek be.
A lakosság mai nagy kedvencei, az ingatlanalapok viszont a gyengébb konstrukciók közé tartoztak. A két legrosszabb alap két ingatlanalap lett, most mindkettő az Access Alapkezelőnél van, az egyiket korábban a Capitol, a másikat a Quaestor vitte. A tőkekivonások miatt átmenetileg zárt végűvé átalakított Európa Alapkezelő ingatlanalapjának árfolyama sem ért még vissza a válság előtti szintre.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.