Alaposan megmozgatta a piacokat az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerda esti döntése: a vezető tengerentúli részvényindexek mind mínuszban zártak, a kötvénypiacon beindult a felvásárlási hullám, a 10 éves futamidejű papírok hozama 5 bázispontot esett, de végig 3 százalék felett maradt. A dollár 0,3-0,4 százalékot erősödött a főbb devizákkal szemben. A fejlődő és feltörekvő piaci devizákkal szemben olyan hirtelen volt az emelkedés, hogy tegnap reggel a Fülöp-szigeteki és az indonéz jegybank is kamatot emelt. Közleményében mindkét szervezet megemlítette, hogy a Fed-döntés miatt kénytelen védelmébe venni a helyi devizát.
A kamatemelést ugyan beárazta a piac, a heves reakciókat az váltotta ki, hogy a döntés utáni közleményből a monetáris politika meghatározásakor kimaradt a „támogató” szó.
Jerome Powell Fed-elnök sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy csak a szóhasználat változott, a politika általánosságban továbbra is támogató lesz. Holecz Noémi, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint is túlzók és átmenetiek a piaci reakciók. A szakértő szerint 2,5–3 százalék között van a semleges kamatszint, és valószínűtlen, hogy a Fed módosítana az irányvonalon. „Két mérőszámot, az inflációt és a munkanélküliséget vizsgálják, egyikben sem várható érdemi változás, ahogy a gazdasági növekedésben sem, így a Fednek nincs oka változtatni.” Jerome Powell a sajtótájékoztatón megszólta a költségvetési lazítást, és figyelmeztetett: a magas hiány visszaüthet, fékezheti a növekedést.
A piaci szakértő úgy vélte,
ezt mindenképp vizsgálnia kell a Fednek a monetáris irányvonal meghatározásakor.
A nyílt piaci bizottság nagymértékben javította gazdasági előrejelzéseit is. Az idei GDP-növekedési várakozását 0,3 százalékponttal 3,1 százalékra, a jövő évit 0,1 százalékponttal 2,5 százalékra emelte. Az idei inflációs előrejelzést változatlanul hagyta, a 2019-est viszont 0,1 százalékponttal 2 százalékra csökkentette. A Fed úgy véli tehát, hogy sem a kereskedelmi háború, sem a költségvetési lazítás nem okoz majd inflációs nyomást.
Annak ellenére sem emelték a várakozásokat, hogy tegnap az idei második negyedéves személyes fogyasztások indexét 1,9 százalékról 2-re módosították.
A dot plot szavazás szerint a bizottsági tagok többsége az idén még egy emelésre számít, jövőre pedig a legtöbben három, de vannak, akik négy szigorítást jeleznek előre. Ugyan a Fed döntése egyhangú volt, Donald Trump elnök mégis kifejezte ellenérzését. Azért emel kamatot a Fed, mert az ország túl jól teljesít – hangsúlyozta tegnap. „Nem örülök az emelésnek, inkább munkahelyeket hoznánk létre vagy adósságot törlesztenénk, ahelyett, hogy kamatot emelünk” – mondta.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.