Az augusztus végi adatok azt mutatják, hogy az S&P 500 11 szektora közül csak három olyan van, amelyik felülteljesítette az indexet: az egészségügy (11,2 százalék), a mindennapi fogyasztási cikkek (18,6), illetve a technológiai (19,6). A teljes piac emelkedésének jelentős hányada származik ezekből az iparágakból, de
a rali döntő része csak öt vállalatnak köszönhető, mozaikszóval a FAANG csoportnak.
Az egyik A, az Apple idén mintegy 35 százalékot emelkedett, így 1 milliárd dollárt meghaladó tőzsdei értékkel rendelkezik, míg a mozaik másik A betűje, az Amazon 75 százalék közelében ralizott. Az Amazon múlt hét kedden szintén átlépte az ezermilliárd dolláros tőzsdei kapitalizációt, így a második ilyen méretű amerikai részvény lett.
A többi FAANG-részvény közül a Google-anya, az Alphabet – a G betű tulajdonosa – 15 százalékkal emelkedett az idén, a Netflix pedig csaknem 90 százalékkal jutott feljebb. A Netflix-rali ugyanakkor nagy volatilitással járt együtt:
az online videókat terjesztő vállalat június eleje óta több mint 7 százalékot, a rekord óta pedig 14 százalékot esett a legfrissebb negyedéves jelentés után.
A csapat F betűje a Facebook, amely jó teljesítményt ért el a 2018-as év nagy részében, de lendületét a legfrissebb negyedéves eredmények után hirtelen elvesztette. A közösségi média óriása 2018 egészében már 3 százalékos mínuszban van.
A feltörekvő piacokkal és Donald Trump kereskedelmi háborújával kapcsolatos aggodalmak továbbra is jelen vannak a tőzsdén. Ennek ellenére a részvényallokációs javaslatokat összesítő mutató a Bank of America Merill Lynch (BofA/ML) adatai szerint csak keveset esett, 56,9-ről 56,4 pontra.
A mérőszám az S&P 500-as indexszel ellentétesen mozog, vagyis csökkenése a hangulat javulását jelenti.
A mostani kilenchavi mélypont – a hangulat 2016 közepétől 2017 végéig tartó javulása után – akár fordulópont is lehet. A nagy amerikai bankházak emelni kezdték a vezető amerikai indexre vonatkozó várakozásaikat.
A BofA/ML előrejelzése szerint a következő 12 hónap újabb 10 százalékos emelkedést hozhat, így szerintük az S&P 500 egy év múlva 3202 pont közelében lehet. A Credit Suisse szerint a mutató a következő évben megütheti a 3350-es értéket is. A bankház a várakozását arra alapozza, hogy az erőteljes eredménynövekedés, valamint a GDP szintén markáns növekedése miatt a piac emelkedni fog akkor is, ha a hozamgörbe inverzzé válik (amit recesszióra utaló előrejelzésként tartanak számon), valamint időközi félidős választások és a Fednél kamatemelési sorozat várható.
Most a piacot az sem zavarja, hogy a török és az argentin folyamatok hatására a fejlődő piaci valuták leértékelődnek, illetve hogy Dél-Afrika recesszióba süllyedhet.
Trump kereskedelmi politikája pedig azzal foglalja le a többi jelentősebb ország figyelmét, hogy miként alakítsák saját kereskedelmi politikájukat, esetleg milyen válasszal vágjanak vissza az amerikai lépésekre.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.