BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aggódunk gyermekeink jövőjéért, mégsem lépünk

Bár a magyarok 42 százaléka arra számít, hogy a mostani gyerekek élete nehezebb lesz felnőttként, mint amilyet ők maguk élnek, ennek ellenére a félelmeket egyelőre nem igyekeznek felkészüléssel orvosolni.

A legfrissebb Eurobarométer eredményei szerint a magyarok 42 százaléka gondolja úgy, hogy a gyermeke élete a sajátjánál nehezebb lesz felnőtt korában. Az OTP Öngondoskodási Indexe szerint a magyarok ennek ellenére sem tesznek félre gyermekeik számára. A felmérésben megkérdezett gyermekesek válaszaiból kiderült: az utódok jövőjének biztosítására szánt megtakarítás a megkérdezettek harmadánál szerepelt a következő néhány év megtakarítási céljai között.

Az Európai Unió országainak jövőképét vizsgáló 2018-as Eurobarométerből kiderül, hogy

a magyarok 42 százaléka arra számít, a mostani gyerekek élete nehezebb lesz felnőttként, mint amilyet ők maguk élnek.

Fotó: AFP

Ha tartanak is ettől itthon a szülők, a félelmeket egyelőre nem igyekeznek felkészüléssel orvosolni – legalábbis erre mutat rá az OTP Öngondoskodási Indexe. A felmérés szerint ugyanis egyre kevésbé jellemző a gyermekek jövőjének anyagi biztosítását célzó tudatos pénzügyi tervezés. A gyermekek, unokák tanulmányainak támogatását, rendszeres vagy alkalmi anyagi segítését a gyermekesek mintegy kétharmada nem sorolta a következő néhány év megtakarítási céljai közé.

Amikor bővül a család, a gyermek jövőjének anyagi biztosítását nem érdemes halogatni. Tudatos tervezéssel a gyermek kicsi korától, akár kisebb összegekkel is elkezdhetjük a gondoskodást, legyen szó akár lakásvásárlási, vagy továbbtanulási célról

– mondta el Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója.

„Azt tapasztaljuk, hogy a halogatás egyik oka éppen a pénzügyi tudatosság hiánya, az emberek nem tudják mennyit és hova érdemes félre tenniük, vagy éppen mit kezdjenek a rendelkezésükre álló összeggel” – tette hozzá.

A halogatás több családtervezést érintő kérdésben is tapasztalható itthon.

A KSH adatai szerint 1991 és 2016 között több mint 8 évvel emelkedett a nők és a férfiak átlagos életkora első házasságkötésükkor. Az emelkedést a szakirodalom nem a házassággal szembeni bizalmatlanságnak, hanem épp a halogató magatartásnak tudja be. A képzettség megszerzését követően ugyanis a megfelelő egzisztencia megteremtése inkább a kiemelt cél.

A házasság mellett a gyermekvállalást sem sietik el a magyarok. Egy egyetemi hallgatók körében végzett tavalyi kutatásból kiderül, hogy a gyermekvállalás tudatos halasztásának egyik legfőbb oka szintén az anyagi feltételek megteremtése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.