Évtizedes mélyponton járt a hét végén a jüan. Több mint 6,97 jüanba került egy dollár a devizapiacokon, igaz, később valamicskét erősödött. A kínai pénz már több mint 11 százalékot gyengült március óta, azóta, hogy kirobbant a Kína és az Egyesült Államok közötti vámháború. Donald Trump eközben többször is kritizálta a kínai jegybankot, hogy manipulálja a jegyzést, szándékosan gyengíti a jüant, hogy ellensúlyozza a kínai árukra kivetett vám negatív hatásait. Peking ezt következetesen tagadta, de a legtöbb elemző egyetértett az amerikai vádakkal.
A kínai jegybank kétélű fegyverhez nyúlt, most már azzal a problémával is szembe kell néznie, hogy a deviza gyengülése fokozza a tőkekiáramlást a kínai piacról. Ennek leglátványosabb jele, hogy Kína-szerte zuhannak a tőzsdék: a Sanghaj kompozit index majdnem négyéves mélyponton van, a sencseni tőzsde vezető mutatója pedig négy és fél éve nem látott szintekre esett vissza.
Elemzések szerint csak a kínai részvénypiacról 3 ezermilliárd dollárnyi kapitalizáció tűnt el az idén.
Ront a helyzeten, hogy a kínai és az amerikai államkötvények hozama közötti különbség 37 bázispontra szűkült a múlt héten, ami 2011 áprilisa óta a legkisebb különbség. Ez tovább fokozza a tőkekiáramlást, mivel ilyen alacsony hozamfelár mellett egyre kevésbé vonzók a kínai eszközök. Az amerikai hozam emelkedése a feltörekvő és fejlődő piacokon világszerte tőkekiáramlást eredményezett, de miközben a legtöbb piacon csak átmeneti volt az árfolyamgyengülés, Kínában az elmúlt fél évben szinte folyamatosan esett az eszközök árfolyama.
Most az a fő kérdés, meddig hagyja a jegybank gyengülni a jüant. Vannak már arra utaló jelek, hogy a központi banknak is kezd kényelmetlenné válni a gyenge deviza.
Egy múlt heti konferencián Pan Kung-seng alelnök jelezte: makroprudenciális intézkedésekkel készülnek arra, hogy stabilizálják az árfolyamot, de részleteket nem közölt. Az viszont biztos, hogy 2016 decembere óta a jegybank most októberben vásárolta a legtöbb jüant és a legkevesebb külföldi devizát. Pan a konferencián magabiztosan azt mondta: van tapasztalatuk az árfolyamesésre játszó spekulánsokkal kapcsolatban, képesek kezelni a problémát.
Az elemzők között nincs egyetértés abban, hogy a 7 dolláros lélektani határ fölé emelkedhet-e a jüan ára a közeljövőben.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.