A kávé jegyzésára csaknem kétéves folyamatos esés után, szeptember közepe óta 15 százalékkal emelkedett. Tegnap fontonként, azaz 0,45 kilogrammonként 109,75 dollárcentig szaladt a kurzus, igaz, 2016 novemberében még 171,35 dollárcenten állt. Az elmúlt hetek látványos drágulásához az is hozzájárult, hogy a világ legnagyobb kávétermelőjének számító Brazília fizetőeszköze 9,2 százalékkal felértékelődött.
A helyi termelők sürgetik, hogy tegyenek lépéseket az alacsony árak ellen, például a kínálat korlátozásával, a politikai bizonytalanság miatt azonban erről majd csak az elnökválasztás után hoznak döntést. Sokan attól tartanak, hogy az új politikai vezetés sem hajtja végre a szükséges reformokat, és nem csökkenti a rendkívül magas államadósságot.
Ez a reál gyengülését és a kávébevételek csökkenését hozhatja magával. Az elmúlt havi emelkedés ellenére a brazil reál 26 százalékkal gyengült egy év alatt a dollárral szemben.
„Felmerült az is, hogy a brazil kávétermelők a kolumbiaiakkal közösen keressenek megoldást. Megvizsgáljuk, hogy az egységes fellépéssel hogyan tudjuk támogatni a termelőket.
Célunk egy jobb egyensúlyi helyzet megteremtése, de egyelőre a politikai instabilitás miatt nehéz terveznünk”
– mondta a Reutersnek Ricardo de Souza Silveira, a brazil kávéipari szövetség vezetője. Vietnám után Kolumbia a világ harmadik legnagyobb kávéexportőre. Silveira felhívta a figyelmet arra, hogy a brazil reál kiszámíthatóbb árfolyama azért is fontos lenne számukra, mert a költségek 35-40 százaléka dollárban keletkezik. Mindezek ellenére a legtöbb termelő nyereséggel értékesítette a kávébabot, a költségek emelkedésének hatásai inkább a következő betakarításkor jelentkeznek majd.
A kakaó tonnánként 1990 dolláros ára öt hónapos mélypontra került a hét elején, azóta már 2074 dollárra emelkedett. Kisebb-nagyobb korrekcióktól eltekintve május óta lejtmenetben van a csokoládé-alapanyag, akkor a 2911-es szintről fordult le, ami 2016 szeptembere óta a legmagasabb volt.
„Elég mélyen van a kakaó ára, további csökkenés már nem indokolt. A világ termelésének kétharmadát adó nyugat-afrikai térségben az elmúlt évek átlagának megfelelő termés várható. Nem volt olyan esemény vagy időjárási körülmény, amely nagyobb mértékben elmozdítaná a jegyzésárakat” – mondta a Világgazdaságnak a holland kakaópor legnagyobb hazai forgalmazója, a Tutti Élelmiszeripari Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Prohászka Ottó.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.