Az előkészítő szakasszal a Zágráb megyei bíróságon elkezdődött az az egyesített per, amelyben Ivo Sanader volt horvát kormányfőt és az ő megvesztegetésével gyanúsított Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját vádolják. A rendes tárgyalás október 23-án kezdődik, az árfolyamra viszont mindennek semmi hatása sincs.
„A piac már telítődött a Mol vezetőjével kapcsolatos jogi hírekkel, ez egy több mint ötéves ügy, amely miatt nem várható nagyobb részvénypakett eladása. Annak lenne hatása, ha a Mol és a horvát kormány közötti nézeteltérésekben körvonalazódna a megoldás, de annak nemcsak Hernádi Zsoltról, hanem az INA működéséről, így a finomítókról és a különböző engedélyekről, illetve a gázszállításról is szólnia kellene” – mondta Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője, aki szerint a horvát fél nem a kiutat keresi, hanem nacionalista retorikával nehezíti meg a Mol tevékenységét.
„Hosszú, nyolc-tíz éves távlatban ez ahhoz vezethet, hogy az INA szinte teljesen elértéktelenedik, és akkor majd Zágráb olcsón tudja megvenni a társaságot. Ezzel és a fejlesztések elmaradásával az lehet a probléma, hogy hosszabb távon külföldről kell majd ellátni Horvátországot kőolajipari termékekkel. Ezt a tenger felől viszonylag olcsón meg lehetne tenni, az északi térségeket pedig a Mol és az OMV láthatná el egyszerűen” – tette hozzá az elemző.
A zágrábi pernek alapvetően csak politikai üzenete van, korábban sem bizonyították a Hernádi Zsolttal kapcsolatos vádakat. A Mol közben vélhetően kidolgozott már egy olyan forgatókönyvet, amelyben nem szerepel az INA. Egyelőre a kőolaj-kitermelés kapcsán fontos a horvát leánycég, a Mol csoport kitermelésének harmada ugyanis onnan származik
– tette hozzá Kovács Bálint, az Equilor vezetőelemző-helyettese. Szerinte a finomítói oldalon gyenge lábakon áll az INA, a sziszeki üzem veszteséges, a rijekait pedig fel kellene újítani. „Az INA esetleges eladásakor még néhány száz forinttal emelkedhetne is a Mol árfolyama, mert akkor a befektetőknek nem kellene a horvát finomítók felújítási költségeivel kalkulálniuk. A kitermelési oldalon pedig akvizíciókkal, illetve konzorciumokon keresztül tudná a biztosan meglévő földtani készleteket növelni a cégcsoport. Ezt Oroszországban, Pakisztánban és Ománban tervezik is” – fűzte hozzá Kovács Bálint.
A Mol árfolyama 0,7 százalékkal 3022 forintra emelkedett múlt héten, annak dacára, hogy a szeptemberi csoportszintű finomítói marzs hordónként 3,8 dollárra csökkent az augusztusi 7,5 dollárról. Ez a mutató utoljára 2015 októberében volt ennél alacsonyabb a Molnál. A petrolkémiai marzs is csökkent az elmúlt hónapban.
A kisebb árrések elsősorban a kőolaj gyors áremelkedésének és a gyen gébb benzinkeresletnek a következményei. A hordónkénti 80 dolláros vagy még magasabb olajár további árréscsökkenést okozhat a Molnál. Az árrések az összes régiós olajcégnél alacsonyabbak
– mutatott rá Pletser Tamás. Az Ural és a Brent kőolaj ára közötti különbség csökkenése sem tett jót a finomítói marzsnak, korábban a Mol olcsóbban vett orosz olajat, és az abból készített termékeket a Brenthez rögzített áron tudta eladni.
A Mol 0,6 százalékos emelkedésével a legjobban teljesítő és egyben egyetlen pluszban álló hazai blue chip idén.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.