A z előzetes várakozásokat messze meghaladó negyedéves nyereségről számoltak be az amerikai technológiai szektor nagyágyúi a múlt hét második felében. Az Amazon, a Microsoft, az Alphabet és az Intel gyorsjelentéseiben a befektetők azonban főként a negatívumokra figyeltek, és pénteken újabb 2 százalékkal esett a technológiai részvények indexe, a Nasdaq kompozit. Az Amazon papírjai például csaknem 8 százalékkal, 1643 dollárra zuhantak, aminek következtében az online kiskereskedelmi vállalat tőzsdei kapitalizációja 800 milliárd dollárra csökkent. Holott az Amazonnál aztán végképp nem hiányzott a profit: a tavalyi harmadik negyedévben elért 256 millió dolláros nyereséghez és 52 centes tisztított egy részvényre jutó eredményhez (EPS) képest az idén a teljes profit 2,9 milliárd dollárra, az egy részvényre eső pedig 5,75 dollárra nőtt. Az elemzők ráadásul csupán 3 dolláros EPS-t néztek ki Jeff Bezos cégéből.
Az Amazon 56,6 milliárd dollárra rúgó bevétele azonban valamelyest alulmúlta a piac 57,1 milliárdos várakozását, még ha tetemesen meghaladta is a referencia-időszakban produkált 43,7 milliárd dollárt. Rontotta az összképet, hogy a következő negyedévi bevételt az elemzői konszenzus 73,8 milliárd dollárra, a cég pedig mindössze 72,5 milliárd dollárra tette. A vállalat szerint tehát a karácsonyi időszakot is magában foglaló három hónapban a növekedés üteme 10 és 20 százalék közé eshet vissza, holott eddig 30 százalékról volt szó.
Jobban állták a sarat pénteken a mindössze 1,2 százalékkal gyengülő Microsoft-részvények, és ennek következtében – 823 milliárd dolláros tőzsdei kapitalizációjával – ismét Bill Gates negyvenéves cége lett a világ második legértékesebb vállalata az első helyezett Apple után. A múlt szerdán jelentő szoftvergyártó egy részvényre jutó profitja 1,14 dollárt tett ki a szeptember 30-án lezárt három hónapban, miközben az elemzők 96 centre lőtték be a cég EPS-ét. Az értékesítések 29,08 milliárdra szöktek fel, jócskán meghaladva a szakértők által becsült 27,9 milliárd dollárt. Némi ürömöt csak az kevert a részvényesek örömébe, hogy a Microsoft negyedik negyedéves előrejelzése szerint 31,9 és 32,7 milliárd dollár közé esnek majd az értékesítések, és ezért veszélybe kerülhet a piac által várt 32,25 milliárd dolláros bevétel. A jelentés utáni három napon egyébként volatilis volt a redmondi székhelyű cég részvényeinek árfolyama.
Az Alphabet gyorsjelentése is csak részben hozta a várakozásokat. Az egy részvényre jutó 13,06 dolláros nettó nyereség 25 százalékkal túlszárnyalta ugyan a 10,42 dolláros előrejelzést, de a Google internetes keresőrendszerét működtető részvénytársaság 33,7 milliárd dolláros forgalma az erős dollár miatt nem érte el a Wall Street-i részvényelemzők 34,04 milliárd dolláros becslését, bár 21 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az Alphabet részvényei 1,8 százalékot estek pénteken.
Több mint 3 százalékkal erősödtek az Intel részvényei a hét utolsó napján a remek gyorsjelentés hírére, amely annál is inkább meglepetést keltett, mert a többi félvezetőgyártó vállalat – például az AMD vagy a Texas Instruments – eléggé gyenge eredménnyel rukkolt ki. Az Intel viszont az eddig becsült 1,15 dolláros EPS-szel szemben 1,4 dolláros részvényenkénti profitra tett szert, és a 19 milliárd dolláros bevétele is egymilliárddal jobb lett a vártnál. Sőt, még az év végi célszámán is javított.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.