A szerdai tengerentúli zuhanás után tegnap is estek az indexek szerte a világon. Az ázsiai parkettek hatalmas, 3–5 százalék közötti mínuszokat szedtek össze. A hangulat Európában is rossz volt, a vezető parkettek már a nap elején 1 százalék körüli mértékben estek. Az Egyesült Államokban tegnap is borús hangulatban nyitott ki a tőzsde, a főbb indexek rövid hezitálás után lefelé fordultak.
Az eladási hullám begyűrűzött a magyar piacra is, szerdán minden vezető papír gyengült, a tegnapi kereskedésben a Mol és az OTP nagyot zuhant.
A részvényekből a menekülőeszközökbe ment a pénz, az arany ára bő 1,5 százalékot emelkedett. A kelet-közép-európai régió devizái viszont több mint egyhetes folyamatos gyengülés után tegnap már erősödtek.
A lejtmenet hátterében több tényező áll. Továbbra is az emelkedő amerikai kamat- és hozamkörnyezet a fő kiváltó ok: a 3,2 százalék körüli 10 éves és a 2,9 százalék körüli 2 éves hozam már elég magas, hogy a kötvénypiac érdemi tőkét szívjon el a részvény- és devizapiacokról. Ezt a helyzetet rontják a kereskedelmi háborús aggodalmak, valamint a Brexit, az európai uniós szén-dioxid-kibocsátási megállapodás és az olasz költségvetés miatti rossz kilátások.
Nemcsak a hozamemelkedés és a politikai események miatt zuhannak az indexek, lassan a fundamentumok is megalapozzák a lejtmenetet
– mondta lapunknak Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája. A szakember szerint a világgazdaság lassulni kezdett, az Egyesült Államokon kívül már tisztán látszik a növekedési ciklus vége.
A lassuló gazdaságoknak fáj az erősebb dollár, egyre több finanszírozási gondjuk akad, a tőkekivonás így tovább folytatódhat. Az elemző szerint még nem látszik, meddig tart a mostani korrekció, ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy ezzel véget is ért a bő évtizede tartó bikapiac. A befektetőknek mindenesetre érdemes felkészülniük.
Ha az amerikai indexek elérik a februári mélypontokat, az már jó beszállóárat jelent
– állítja Móró. Ezektől a szintektől most még átlagosan 5-8 százalékra vannak az indexek.
A hazai parkettet a nemzetközi trendek mozgatják majd, Móró szerint nem fog tudni ellenállni az eladási hullámnak. A Mol és az OTP rosszabb teljesítménye érthető: a papírok tagjai a régiós részvényindexeknek, sokkal több körülöttük a külföldi befektető, és sokkal nagyobb bennük a gyors haszonszerzés céljából mozgatott „forró tőke” is – hangsúlyozta az elemző. Hozzátette:
a Magyar Telekom és a Richter befektetői inkább hosszú távú haszonra törekednek, ezek klasszikus defenzív papírok, ezért a befektetők nem adják el a gyengülő eszközeiket.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője arra is felhívta a figyelmet, hogy a piaci zuhanást a kereskedési algoritmusok használata tovább erősítette. Egyértelműen megfigyelhető, hogy az utóbbi nyolc-tíz évben a korrekciók és a hirtelen mozgások egyre erősebbek. Az utóbbi napokban az árfolyamok fontos technikai szinteket vittek át, ez pedig felelősíti a momentumkövető mozgásokat, a piac gyorsan elkezdi követni a trendet. Az elemző hangsúlyozta: a mostani zuhanás ugyan csak korrekció, de már látni az általános emelkedés végét.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.