BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Racionalizál a Masterplast Romániában

Végleg megszünteti a Masterplast a polisztirolgyártást a romániai Sepsiszentgyörgyön. Az üzem túl messze volt a fő felvevőpiacoktól.

A felavatása után hat évvel véglegesen bezárta sepsiszentgyörgyi telephelyét a Masterplast, ami a gyártás korábbi felfüggesztése után aligha számít meglepetésnek.

Nádasi Róbert, a Masterplast vezérigazgatója a Világgazdaságnak elmondta: a társaság sepsiszentgyörgyi telephelyén 2017 végén felfüggesztett polisztirolgyártás újraindítását nem találták gazdaságosnak, ezért a termelés végleges beszüntetéséről döntöttek.

A gyár a potenciális bukaresti felvevőpiacoktól túl messze volt, a termékek szállítása csak nagyobb költségek árán valósulhatott meg, ami nem volt rentábilis, és rontotta a versenyképességet. Abban a székelyföldi régióban, amelyet a gyárból logisztikailag hatékonyan el lehetett érni, nem volt elegendő a piaci fellendülés és a kereslet ahhoz, hogy gazdaságosan tudott volna működni a gyártás, amely kapacitásainak csak a 30 százalékát tudta kihasználni

– részletezte a vezérigazgató.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

A romániai operáció változatlan formában folytatja a működést, a nagyváradi és a bukaresti telephelyeken. A Masterplast vezetője megerősítette, hogy tevékenységük és lefedettségük továbbra is országos marad, az értékesítési struktúrát nem érinti a döntés. Nádasi Róbert várakozásai szerint a múlt év végén végrehajtott portfólió- és szerkezeti átalakítással hatékonyabb és költségtakarékosabb működési modellre váltottak, amitől 2019-ben már jobb eredményszámokat várnak.

A sepsiszentgyörgyi gyárban készített EPS-anyagokat (építőipari szigetelőlemezeket) a cég a román piacon értékesítette, a gyártási kapacitás 2017 végéig 150 ezer köbméter volt, ennek 30 százalékát kötötte le átlagosan a megrendelésállomány.

A Masterplast legutóbbi gyorsjelentésében már látható volt a romániai forgalom minimális csökkenése: a második negyedévben 3,54 millió euró árbevételt értek el, egy százalékkal kevesebbet, mint 2017 azonos időszakában. Csökkent a román érdekeltség hozzájárulása a teljes csoportszintű árbevételhez is, 15-ről 13 százalékra. A gyorsjelentésből az is kiderült, hogy Romániában a második negyedévben az építőipari munkálatok volumene kissé visszaesett az előző év azonos időszakához képest. Drágult a munkaerő, az energia, az üzemanyag és bizonyos építőanyagok ára is az árfolyammozgások miatt, ami – a megnövekedett négyzetméterárakon keresztül – negatívan hatott az új építésű ingatlanok piacára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.