Négyéves mélypontra süllyedt tegnap a vezető kínai tőzsdeindex, a Shanghai Composite, miután újabb másfél százalékot csökkent az értéke. A kínai értékpapír-szabályozásért felelős hatóság ugyan megpróbálta verbálisan, kommunikációs eszközökkel mérsékelni a tőkekivonást, de jelzései hatástalanok maradtak.
A hónapok óta tartó kínai–amerikai vámviszály mellett már a rossz szeptemberi kereskedelmi adatok is aggasztják a befektetőket: csökkent a belső kereslet, elsősorban a nem alapvető fogyasztási cikkek forgalma esett.
A személyautó-eladások három egymást követő hónapban is csökkentek Kínában, emiatt több helyi autógyártó – köztük a Great Wall Motors – részvényének árfolyama 2012 óta nem látott szintre zuhant.
A Shanghai Composite vesszőfutása az elmúlt fél évben gyorsult fel, hat hónap alatt 19 százalékkal csökkent a mutató, míg a jüan 9 százalékkal értékelődött le a dollárral szemben. Ezen időszak alatt 3000 milliárd dollárnyi befektetői tőke tűnt el a kínai részvénypiacokról.
A gyenge kínai deviza az amerikaiaknak is fáj, a Bloomberg beszámolója szerint Steven Mnuchin pénzügyminiszter is aggódik,
az USA már régóta vádol azzal egyes államokat, hogy a saját devizájuk leértékelődését okozó intézkedésekkel növelik a versenyképességüket.
Mnuchin szavaitól függetlenül Kína amerikai nagykövete jelezte, Pekingnek továbbra sincs más választása, mint reagálni az amerikaiak kereskedelmi háborús lépéseire.
A negatív befektetői hangulat és a globális tőzsdei korrekció miatt több kínai társaság elhalasztotta részvényei bevezetését az amerikai tőkepiacra, holott idén kifejezetten sok elsődleges részvénykibocsátás (IPO) kötődött a távol-keleti országhoz. Tegnap a Tencent fújta le – igaz, nem véglegesen – zenei üzletágának bevezetését a tengerentúli börzére.
A CNBC a Renessaince Capital elemzéséből kiemelte: az év első kilenc hónapjában 23 kínai céggel bővül az amerikai tőzsdén jegyzett vállalatok száma, ilyen fokú IPO-aktivitásra nyolc éve nem volt példa. Ráadásul tíz kínai cég éppen az elmúlt három hónapban, az amerikai–kínai vámháború fokozódásával egy időben hajtott végre sikeres elsődleges részvénykibocsátást. A Tencent a zenei üzletágának novemberre halasztott nyilvános tőkeemelésétől 1 milliárd dollárt remél. Siker esetén ezzel nem is lenne rekorder, a videóstreaming-üzletágban érdekelt iQiyi például márciusban 2,3 milliárd dollárnyi friss befektetői pénzt szívott fel az amerikai tőkepiacról, míg az e-kereskedelmi Pinduoduo 1,6 milliárd dollárért adott el újonnan kibocsátott részvényeiből.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.