Fenntartja 970 forintos célárfolyamát és vételi ajánlását az Alteóra a cég harmadik negyedéves gyorsjelentése után is az MKB Bank. A befektetés valós értékét a jövőbeni pénzforgalom alapján kalkuláló, úgynevezett DCF-modell szerint a következő egy évben várnak ilyen árfolyamszintet. Ez jókora emelkedés lenne, hiszen az elemzés nyilvánosságra hozatala előtti napon 665 forinton, vagyis a célárnál 46 százalékkal alacsonyabb szinten zárt az energetikai cég részvénye. A befektetők ennek dacára sem zsákoltak be a papírból, tegnap szerény forgalom mellett stagnált a kurzus.
A harmadik negyedév az egyszeri tételek miatt alakult a vártnál rosszabbul, a normál működésben egyébként hozta a számokat a társaság. A szén-dioxid-kvóta költségei megnégyszereződtek. Korábban egy tonna öt euróba került, míg most húsz euró. Ez összesen 325 millió forint költségnövekedést okozott az Alteónál
– mondta a Világgazdaságnak Debreczeni Csaba, az MKB Bank elemzője. Emellett az ácsi, pápakovácsi és jánossomorjai szélerőművek kikerültek a kötelező átvételi tarifa rendszeréből (kát), a piaci árnak pedig csupán 7-14 százalékos az EBITDA-rátája szemben a kátban elérhető 65 százalékkal. Ez az egyébként előre látható fejlemény 178 millió forinttal csökkentette az eredményt. A tavalyi időszakhoz képest azonban sikeresen változtatott a cég a fedezeti politikáján. A villamosenergia-kereskedelem fedezete 281 millió forinttal emelkedett.
A társaság növekedése a sikeres beruházásokon alapul az MKB szerint. Ezekből idén többet is végrehajtott az Alteo. Megszerezte a Zugló-Therm 51 százalékos tulajdonrészét, 1,1 milliárd forintot költött kutatásra és fejlesztésre, illetve az elmúlt hónapokban három naperőművel lett gazdagabb. Ezek összesen 18 megawatt kapacitásúak lesznek, mire elkészülnek, a balatonberényi 7, a monori 4, míg a nagykőrösi szintén 7 megawattot termel majd.
A társaság napenergia-kapacitása 2019 első fél évének végére 20 megawattra emelkedik a várakozások szerint.
„Jövő év közepén már működhetnek a naperőművek. Attól kezdve az egész cég évente 2,5-3 milliárd forint EBITDA előállítására lesz képes. Részben ez alapozza meg a magas célárfolyamot” – tette hozzá Debreczeni Csaba, aki nem számít arra, hogy a jövőben nagyobb, 200-400 milliós egyszeri tételek rontanák az eredményt.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.