Az év első 9 hónapjában 7,8 százalékkal tudta növelni a működési bevételeit az Erste Bank annak köszönhetően, hogy a kamatbevételek csökkenését az állományok számottevő bővülése ellensúlyozni. A tranzakciós illetéket nem figyelembevevő költség/bevétel mutató 58,2-ről 55,1 százalékra javult. A bank célja az 50 százalékos szint elérése – ezt a tranzakciós illeték korrekció nélkül már elérte a bank – mondta Jelasity Radovan, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója.
A bank immár a csoportban is jól teljesít: a magyar Erste adja a mérlegösszegének 3 százalékát, profitoldalon ugyanakkor az eredmény közel 10 százaléka köthető Budapesthez.
Az ügyfélhitelek állománya 21,4 százalékkal 1265 milliárd forintra nőtt, a betétek 15,8 százalékkal 1830 milliárdra bővültek, így egészségesebb, a korábbi 65,9 helyett 69,1 százalékos hitel/betét mutatóval bír az Erste. Jelasity Radovan arra is felhívta a figyelmet, hogy a nettó hitelállomány fenti mértékű bővüléséhez 350-400 milliárdnyi új hitelt kellett kihelyeznie banknak úgy, hogy eközben a működési költségeik mindössze 0,7 százalékkal nőttek.
A nem teljesítő hitelek aránya a korábbi 6 százalékról 3,9 százalékra javult, ezen belül a vállalati hiteleknél 1 százalék körüli a rossz hitelek aránya, az új lakossági kihelyezéseknél pedig lényegében nincs rossz hitel. A fentiek okán a bank még mindig céltartalékot tud visszaírni, ugyanakkor az elnök-vezérigazgató jelezte: már vannak vitáik az auditoraikkal arról, hogy lassan ideje volna a céltartalékolásnak.
A visszaírások ugyanakkor már nem segítik annyira a bankot, mint tavaly, ráadásul egyszeri bevételek sem szépítették az eredményeket, így bár a bank működési eredménye 16 százalékkal nőtt, de az adózás előtti eredmény ötödével alacsonyabb, 42,224 milliárd forint lett, mint a tavaly első kilenc hónapjában realizált 53,1 milliárd. Az Erste 15,8 százalékos ROE mutatójha ugyanakkor még így is komoly megtérülést mutat.
Az Ersténél a lakossági ügyfélvagyon nagyobb része már nem betétben van, a bank 2500-26000 milliárd forintnyi ügyfélpénzt kezel, a bővülés 13 százalékos, ez a lakosság pénzügyi vagyonának növekedésének nagyjából kétszerese.
Harmati László vezérigazgató-helyettes szerint a jelzálogpiacon 93 százalékkal sikerült növelni a hitelkihelyezést, így a bank részesedése a jelzáloghitel piacon 12 százalékra emelkedett. Harmati szerint az idei piaci kihelyezés elérheti a 900 milliárd forintot, jövőre a bank 10-15 százalékos növekedést prognosztizál. A fedezetlen hitelezési körben a piac jelzáloghitelekhez hasonlóan 30-32 százalékos bővülését bőven meghaladó mértékben, 115 százalékkal nőtt a kihelyezés, ami annak fényében kiváló, hogy itt is rendkívül komoly versenyben vannak. Jövőre a bank a fedezetlen hitelek terén is 15 százalékos növekedést vár a piactól, s ezt szeretnék ismét túlszárnyalni. A hitelkártyák esetében a piac ötödét adja nagyjából az Erste, a vezérigazgató-helyettes szerint a bank hitelkártyáin az átlagos limitek magasabbak, mint a piacon.
A mikrohitelezés terén a bank új folyósítása 140 százalékkal nőtt, miközben a mikroügyfelek száma 41 százalékkal bővült, így a bank piaci részesedése 8-ról 12 százalékra emelkedett.
Szabados Richárd szerint a vállalati hitelállományt a tavaly szeptemberi 6,4 százalékos részesedést jelentő szintekről sikerült 186 milliárddal, 47 százalékkal növelni, szeptemberben 577 milliárdon álltak. A tavaly év végéhez képest a vállalati hitelpiac 18 százalékos növekedett az Ersténél, míg a piacon 15 százalékos növekedést mértek. Szabados szerint év végére a bank vállalati hitelállománya eléri a 600 milliárd forintot (ez az állomány 3 éven belüli megduplázását jelenti), a terv az, hogy 2023-ra 750-800 milliárdos állománnyal bírjon a bank. Ebben segíthet az MNB NHP+ programja, ahol az Erste a 7,2 százalékos piaci részesedésnél jelentősebb, 8-10 százalékos részt szeretne kihasítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.