Kedden közzétett szokásos havi jelentésében az OPEC szakértői azt jósolták, hogy
tavalyhoz képest idén napi 1,5 millió hordóval 98,79 millió hordóra bővül a világ olajkereslete.
Az októberi becsléshez képest ez napi 40 ezer hordós csökkenést jelent.
Jövőre az olajkereslet napi 1,29 millió hordóval 100,08 millió hordóra emelkedhet. Az olajkartell legutóbbi becsléséhez képest ez 70 ezer hordó csökkenést jelent.
A világ olajkínálata 99,76 millió hordó volt októberben, havi összevetésben 440 ezer hordóval, éves szinten pedig 2,1 millió hordóval növekedett. Az OPEC szakértői arra számítanak, hogy idén és jövőre az olajkartellen kívüli országok emelik kitermelésüket, különösen az Egyesült Államokban nő a kitermelés.
Bár az olajpiac elérte az egyensúlyi helyzetet mostanra, az OPEC-en kívüli országok jövő évi kitermelésének előrejelzése azt mutatja, hogy a kínálat bővül és jóval meghaladja a keresletet, ami növekvő felesleget eredményez az olajpiacon
– mutattak rá az elemzők, hozzátéve, hogy a világgazdaság növekedésének várható lassulása és az ezzel összefüggő bizonytalanságok erősítik az olajpiaci keresletre hónapok óta nehezedő nyomást.
Az OPEC a világ olajtermeléséből 33 százalékot hasított ki októberben, csakúgy mint az előző hónapban. A kartell tagállamai napi 32,9 millió hordó kőolajat hoztak fel a földfelszínre, napi 127 ezerrel többet a szeptemberinél.
Érezhetően nőtt Angola (napi 22 ezer hordóval), Líbia (60 ezer), Szaúd-Arábia (127 ezer) és az Egyesült Arab Emírségek (142 ezer) kitermelése, Iráné viszont 156 ezer hordóval 3,29 millió hordóra csökkent. Venezuela 40 ezer, Kuvait 33 ezer, Nigéria pedig 17 ezer hordós napi csökkenést könyvelhetett el.
Az OPEC-tagállamok által kitermelt olaj iránti kereslet idén napi 32,6 millió hordóra rúghat, ami 900 ezer hordóval kevesebb a tavalyinál. Jövőre napi 31,5 millió hordóra süllyedhet a kereslet, 1,1 millió hordóval kevesebb az ideinél.
A nem-OPEC országok napi 310 ezer hordóval 66,86 millió hordóra növelték kitermelésüket októberben.
Az OPEC-en kívüli országok esetében az olajkitermelés szintje idén naponta 2,31 millió hordóval 59,86 millió hordóra, míg jövőre 2,23 millió hordóval 62,09 millió hordóra növekedhet.
Az OPEC referenciakosara, amely a tagországok által kitermelt nyersolaj átlagárát méri, október hónapban hordónként 2 dollár 21 centtel, 79,39 dollárra, négyéves csúcsra emelkedett.
Az észak-tengeri Brent határidős ára 1 dollár 52 centtel 80,63 dollárra nőtt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, míg a New York-i árupiacon a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajtáé 67 centtel 70,76 dollárra emelkedett október végére.
Hetven dollár alá csúszott a Brent olajfajta hordónkénti ára kedd reggel, miután az amerikai elnök reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Szaúd-Arábia mégsem hajtja végre azt a tervét, hogy decemberben csökkenti olajexportját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.