Pozitívum az ANY Nyomda-részvények befektetői megítélése szempontjából, hogy a társaság forgalma az összes stratégiai szegmensben nőtt a harmadik negyedév során, árnyalják viszont a képet a bevétel egyre nagyobb hányadát felemésztő kiadások, ezért az EBITDA-marzs rosszabbul fest idén, mint az elmúlt években – derül ki a társaság friss eredménybeszámolója után megjelent KBC- és Wood-elemzésekből. Összességében jónak értékeli a KBC, hogy 7,5 milliárd forintra hízott az ANY árbevétele és 332 millió forintra az adózott nyeresége, de kérdésesnek tartja az elemzőjük, magára talál-e az árfolyam az idei gyengélkedés után.
A KBC negatívumként értékeli az exportarány csökkenését: a 34 százalékos ráta elmarad a korábban már 40 százalék felett stabilizálódott szintektől. Az is kedvezőtlen, hogy nem sikerült féken tartani a két legjelentősebb költségtétel (alapanyagok és bérek) emelkedését 2018-ban, így az EBITDA-hányad 10,4 százalékra csökkent.
Hozzátették: a profitmarzs főleg az év első felében alakult csalódást keltően, a harmadik negyedévi 12 százalék már megfelel az elvárásoknak. Az első kilenc havi, 956 millió forintos nettó nyereség csaknem 67 forintos egy részvényre jutó profit (EPS), s ha a záró negyedév jól alakul, akkor 80 forint feletti EPS-re is jó esélyt lát a KBC. Az elemzőjük szerint az 1150 forintos szint fontos technikai támasza a nyomdarészvénynek, letörése esetén viszont akár ezer forintig is visszacsúszhat a kurzus.
A Wood elemzője szintén rámutatott negatív folyamatokra a friss gyorsjelentés kapcsán. Bár az értékesítés 3,8 százalékkal nagyobb bevételt hozott a vártnál, és az EBITDA-marzs alakulása is felülmúlta azt, a 332 millió forintos adózott nyereség 13,4 százalékkal alacsonyabb a Wood által reméltnél. Stefan Lungu az elemzésben kiemelte: a teljes évre várt árbevétel 89 százaléka már az első kilenc hónapban teljesült és EBITDA soron is közel hasonló (83 százalékos) az időarányos teljesülés, de a jobb profitabilitás csupán a raktárkészletek átértékelésének köszönhető.
Az első három negyedéves EBITDA így hiába mutat 2,39 milliárd forintot, az egyszeri hatástól megtisztított érték csupán 1,6 milliárd forintot tesz ki. Ez utóbbi pedig már elmarad a várakozásoktól, és 7 százalékosra módosítja a 2018-as EBITDA-marzsot. Lungu hozzáteszi: a folyamatok alakulása némiképp érthető a nyereségességet lerontó bérnyomás és az emelkedő anyagköltségek nyomán. Utóbbi indoklás miatt nem csoda, hogy az idei profit alapján 76,5 forintos részvényenkénti osztalékot vár a Wood szakértője a legutóbbi év 81 forintos kifizetése után.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.