A végletes mozgásokat a brit gyógyszergyártó bejelentése váltotta ki, amely szerint a GSK súlyos 5,1 milliárd dollárért veszi meg a többek között a svájci Roche érdeklődését is felkeltő Tesarót. Az amerikai cég remek üzletet kötött, hiszen a vételár részvényenként 75 dollárra rúg, ami 110 százalékos prémiumot tartalmaz az utóbbi harminc nap átlagárához képest. A Tesaro megszerzése ugyanakkor alaposan megnyirbálja a GSK profitját. A vállalat közölte, hogy a vételár kifizetése miatt a tisztított nyeresége két éven keresztül 5-9 százalékkal csökken, s az akvizíció csupán 2022-től fordul termőre.
A befektetők viszont továbbra is 80 pennys osztalékkal számolhatnak 2018-ra.
A felvásárlás illeszkedik a brit multi 2017-ben kinevezett új vezérigazgatója által meghirdetett stratégiába. Emma Walmsley gyógyszerportfóliót akar felépíteni, mivel a GSK az új medicinák kifejlesztése terén az utóbbi időben eléggé lemaradt a versenytársak mögött. Ehhez a Roche egyik leányvállalatától csábított át üzletfejlesztési vezetőt. A Tesaro főterméke egyébként a piacra már bevezetett Zejula, amely a sokat ígérő PARP-gátlók – PARP: poli(ADP-ribóz) polimeráz – közé tartozik, és a petefészekrák gyógyítására fejlesztették ki.
A PARP-gátlók blokkolják a sérült DNS-eket helyreállító enzimeket, ezzel segítve a rákos sejtek megsemmisítését. A GSK-nak még lesz dolga a készítménnyel, hiszen több konkurens termék is megelőzi a piacon.
A Tesaróról lemaradó Roche-t újabb csapás érte a napokban, hiszen az amerikai élelmiszer-biztonsági és gyógyszerfelügyelet (FDA) engedélyezte, hogy a non-hodgkin limfóma gyógyítására kifejlesztett Rituxan nevű gyógyszerének biohasonló vetélytársát bevezessék a piacra. Az évi 7 milliárd dolláros forgalmat generáló orvosságot a dél-koreai Celltrion másolta le Truxima néven. (Biohasonlónak azokat a készítményeket nevezzük, amelyeket a biológiai gyógyszerek szabadalmi idejének lejárta után azonos hatóanyaggal más cégek állítanak elő.) Ez volt a 15. biohasonló gyógyszer, amelyet az FDA engedélyezett, ily módon bátorítva az olcsóbb termékek fejlesztését.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.