A jövő év végén a stílusos befektetők brazil caipirinha koktéllal fognak koccintani a 2019-es befektetéseik sikerére – írja a Bloomberg egy 30 résztvevő megkérdezésén alapuló felmérés eredményeit összefoglaló cikkben. A véleményt nyilvánító befektetők, értékpapírpiaci stratégák és brókerek szerint ugyanis mindhárom fő eszközosztályban elsősorban Brazíliára érdemes komoly téteket tenni a következő időszakban, bár azok sem fognak csalódni, akik Indonéziát vagy Mexikót részesítik előnyben. Összességében a profik úgy látják, az idén a sárga földig döngölt feltörekvő piacok devizái, kötvényei és részvényei jövőre túlteljesítik a fejlett országok vonatkozó eszközeit.
A várt fordulatban kulcsszerepet játszhat, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a jelenlegi feltételezések alapján jóval visszafogottabban él majd a kamatemelés lehetőségével, mint ahogy korábban vélték.
A kevésbé agresszívan emelkedő dollárkamatok pedig az amerikai fizetőeszközben eladósodott fejlődő országokat is megkímélik a hiteltörlesztés drasztikus növekedésétől. Emellett a kínai lassulás is közel van már a mélypontjához, és sokan számítanak az USA és Kína közötti kereskedelmi feszültségek enyhülésére. Mindkét tényező a feltörekvő piacok malmára hajthatja a vizet. Ebben az évben azonban még az a helyzet, hogy az MSCI feltörekvő piaci tőzsdeindex 17 százalékkal esett ez idáig, míg a fejlődő országok devizaárfolyamainak változását mérő MSCI-mutató csupán 4,2 százalékos mínuszban áll. A fejlődő országok kötvénypiacai is átlagosan 1,7 százalékkal gyengültek 2018-ban a Bloomberg és a Barclays közös indexe szerint.
A válaszadók nagy többsége szerint mindhárom feltörekvő piaci eszközosztály pozitív hozamot termel 2019-ben, és mindhárom kategóriában túlteljesítik fejlett piaci társaikat. A regionális összehasonlításban a három feltörekvő térség közül a deviza- és kötvénypiacon Latin-Amerika viszi majd el a pálmát, míg a részvények leginkább Ázsiában fognak erősödni. Mindegyik eszközosztályban az EMEA-térség (Európa, Közel-Kelet, Afrika) perspektívája a legkevésbé ígéretes.
Az egyes országok közül a válaszadók a legnagyobb, kétharmados arányban a brazil növekedés gyorsulására számítanak.
A Dél-afrikai Köztársaság tekintetében ugyanezt 30-ból 14-en, Indonézia és Argentína esetében 13-an, illetve 12-en várják. A kínai növekedés felpörgését egyetlen résztvevő sem jelezte előre, néhány voksot begyűjtött azonban Lengyelország, Dél-Korea és Törökország is.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.