Októberben 26,6 milliárd forint értékű vásárlással és 1,6 milliárdnyi árfolyamnyereséggel 4654 milliárd forintra nőtt a külföldi befektetők kezén lévő tőzsdei részvényállomány, és részesedésük 62 százalékosra emelkedett a Magyar Nemzeti Bank értékpapír-statisztikája szerint. A külföldiek részvényállománya 5046 milliárd forintot ért az év elején, október végére ez 7,8 százalékkal mérséklődött. A csökkenésből 361 milliárd az árfolyamveszteség, ám 48 milliárd az eladás. Az utóbbi trend látszik most megtörni. A novemberi statisztika csak januárban érkezik, abból derül ki, hogy a Budapesti Értéktőzsde októberhez képest 113,8 milliárd forinttal 348,4 milliárdra megugró forgalmából mennyit vittek el a külföldiek, de vélhetően a döntő részét.
Az élénkülő külföldi, főleg az Egyesült Államokból érkező érdeklődésre abból is következtetni lehet, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban rendre délután kezdett emelkedni a BUX.
Ez egyértelműen amerikai vevőkre utal. E napokon mindig felülteljesítő volt a BUX nemzetközi viszonylatban, a régióból a varsói WIG 20 tartotta a lépést vele. A hongkongi Hang Seng mozgott még hasonlóan, miközben több fejlett piaci mutató – köztük az S&P 500 is – gyengébben teljesített.
Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője szerint rejtély, ki lehet a vevő, de azt valószínűsíti, hogy nem egy nagy alapkezelőről van szó, hanem egyszerre többen fedezték fel maguknak a magyar papírokat. A hazai blue chipek közül egyértelműen az OTP számít náluk favoritnak. Ezt támasztja alá, hogy novemberben csak ezzel a bankpapírral 200,8 milliárd forint értékben kötöttek üzletet. Ez csupán 34 milliárd forinttal kevesebb, mint a BÉT teljes októberi részvényforgalma.
Valószínűleg Mol-részvényeket is vesznek, a Richter Gedeon papírjai már a „talán” kategóriába tartoznak az elemző szerint, a Magyar Telekom és az ennél kisebb papírok azonban nem érdeklik őket. Blahó Levente szerint a hazai távközlési papír a jelenlegi 450 forint körüli szinten már nem vonzó a tengerentúli befektetőknek.
Az utóbbi időben divat lett a feltörekvő piacokon vásárolni. A Templeton és a J. P. Morgan is azt jósolja, hogy 2019 erős év lehet ezen a területen. A feltörekvők többnyire a fejlettek mozgását követik. A kereskedelmi háborús retorika miatt az amerikai piacok egy szűk sáv alján oldalaznak, Európában a Brexit és az olasz helyzet miatt borúsabbak a kilátások, ennélfogva sokan rátalálhattak a régiós és azon belül a magyar piacra
– tette hozzá Blahó Levente. Sokszor az is több vevőt vonz szerinte, ha egy bróker beszámol társainak a kedvező itteni tapasztalatairól. Hozzátette: vélhetően nem új szereplőkről van szó, nagyobb eséllyel lehetnek a vevők közt olyan alapkezelők, amelyek már szereztek valamilyen tapasztalatot magyar részvénnyel, alapvetően az OTP-vel kapcsolatban. Az OTP főbb tulajdonosai között ott van a Vanguard, a Lazard, a BlackRock, a J. P. Morgan, a Somerset és az APG is.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.