Már évek óta jelentős növekedés jellemzi a Garantiqát. Hogyan alakultak a tavalyi számok?
A jó perspektívát kínáló gazdasági környezet a hazai kkv-k hitelfelvételi kedvét növeli, bátrabban vágnak bele fejlesztésekbe, és bíznak a jövőben. Ez számunkra jó hír, hiszen így mi is dinamikusan bővülünk. A kezességvállalási portfóliónk 2015-ben 46 milliárd forinttal, 2016-ban 76 milliárd forinttal, 2017-ben pedig 127 milliárd forinttal emelkedett, tavaly pedig az előzetes adatok szerint megközelítette a 150 milliárd forintot. Büszkék vagyunk erre az eredményre, mert ez a dinamika, ez a növekedési ütem gyorsabb a kkv-hitelezés bővülésénél.
Mennyiben nehezítette meg a társaság dolgát, hogy év közben kimerült az állami viszontgarancia kerete? Miként lehet ezt a jövőben elkerülni?
A 2018-as év valóban rekordszámokat mutat, a Garantiqa fennállása óta a legsikeresebb év volt, és három év alatt megdupláztuk a garanciavállalási portfóliót. A 2018-as költségvetésben 650 milliárd forint volt az állami viszontgarancia mértéke, ami a harmadik negyedévre valóban betelt. A működésben és a partnereink kiszolgálásában ez mégsem okozott megtorpanást, mert csoporton belüli megoldást találtunk a problémára: bizonyos ügyleteknél a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) – százszázalékos állami kezességű háttérrel rendelkező – garanciája váltotta ki a direkt állami viszontgaranciát. Ami pedig a jövőt illeti: az állami viszontgaranciás ügyletek mellett terveink szerint az egyéb termékeinknek jóval nagyobb hangsúlyt adunk. Ez a folyamat már elkezdődött: az Európai Beruházási Alappal még 2017 októberében kötött megállapodásunk lehetővé teszi, hogy az úgynevezett COSME viszontgarancia-program keretében csaknem 3500 hazai kkv juthasson mintegy 80 milliárd forintnyi hitelhez. A COSME garanciaprogramunk új, kedvező lehetőségeket kínál a kkv-szektor számára csakúgy, mint a 2018-ban indult Irinyi garanciaprogram, amely az Irinyi-tervben kiemelt ágazatok támogatását elősegítő saját kezességvállalási konstrukciónk. Ez utóbbit – a nemzetgazdasági célok elérése érdekében – a kkv-kon túl nagyvállalatok is igénybe vehetik.
Hogy látják most a kkv-hitelpiacot?
A finanszírozási igény továbbra is jelentős a kkv-szektorban is, ezt minden kereskedelmi banki partnerünk visszaigazolja. Az MFB felmérése szerint például az életképes mikro-, kis- és középvállalkozások negyede nem vagy csak részben juthat hozzá forrásokhoz a kereskedelmi banki szektorból. Másrészt viszont érdekes, hogy a finanszírozást igénylő vállalkozások többsége az elutasítástól tartva fel sem vette a kapcsolatot a pénzintézetekkel. Ez fontos jellemzője a piacnak, amire válaszokat kell találnunk nekünk is.
Milyen válaszok lehetnek ezek? Az MNB – sőt bizonyos jelek szerint a tulajdonos MFB is – azt szeretné, ha az állami viszontgaranciás garanciavállalás abba az irányba mozdulna el, hogy valóban a kockázatosabb, nehezen hitelezhető cégek kapják ezt a típusú terméket. Ez lehet az egyik irány?
Feltétlenül. Fontos feladat, és egyben nagy kihívás számunkra, hogy minél több olyan vállalkozás mellé oda tudjunk állni, amely a kezességvállalás nélkül nem tudna forráshoz jutni. Minden felmérésünk és tapasztalatunk azt mutatja, hogy a megfelelő biztosítékok megléte bizonyul még mindig az egyik legfőbb hitelfelvételi akadálynak, így a kezességvállalásunknak fontos szerepe van a kkv-k finanszírozáshoz jutásában. 2018-ban már minden ötödik hitelfelvétel a Garantiqa kezességvállalásával valósult meg. 2019-re is világos a cél: minél több olyan vállalkozást forráshoz juttatni az állami kezességvállalás segítségével, amely esetleg erről korábban nem is nagyon álmodhatott.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.