Az Intrum, Európa vezető követeléskezelő vállalatcsoportja évente elkészíti Európai Fogyasztói Fizetési Felmérését. A kutatásban Európa 24 országából közel 25 000 válaszadó, köztük 1004 magyar vett részt. A felmérés így reprezentatív módon a magyarok pénzügyi helyzetét és várakozásait is vizsgálta.
A kutatásból kiderült, a magyarok tudatosabbak az európai átlagnál, ha a számlák befizetéséről van szó – áll az Intrum közleményében.
A hazai válaszadók közel 90 százaléka szerint fontos a számlák időben történő rendezése, míg az európai átlag e kérdést illetően 85 százalék.
Az adatok alapján igyekszünk tartani is ehhez magunkat, mert nem szeretnünk másoknak tartozni. Míg 2017-ben minden második magyar állampolgárral előfordult, hogy elfelejtett befizetni egy számlát, addig 2018-ban már csak 10-ből 4 emberrel fordult elő, hogy lecsúszott volna a határidőről. Ez nem magyar sajátosság, hiszen a kontinens más országaiban is hasonló a helyzet.
A háztartások pénzügyi helyzetének javulása a számlabefizetések kapcsán is érezhető: egy év alatt 10 százalékponttal, 46 százalékra csökkent azok aránya, akik pénzszűke miatt nem tudták rendezni szolgáltatói tartozásukat.
Bár fontosnak tartjuk a számlabefizetést, mégis gyakran elfelejtkezünk róla. Majd’ minden második késés mögött a figyelmetlenség áll.
Az adatokból kiderül, hogy a magyarok urai saját pénzügyi helyzetüknek: a megkérdezettek közel 60 százaléka gondolja azt, hogy kontroll alatt tartja pénzügyi helyzetét. Ez az adat összefügg a korral: az idősebb korosztályhoz tartozók egyértelműen jobban kezelik anyagi helyzetüket. Mindez azt is mutatja, hogy
különösen fontos a fiatal generáció pénzügyi edukációja.
A pénzügyi helyzet kordában tartása tekintetében Magyarország kevéssel marad el a 64 százalékos európai átlagtól, azonban jobbak vagyunk, mint Írországban és az Egyesült Királyságban élő társaink.
A személyes pénzügyek megítélésénél a fiatal korosztályokra jellemző optimizmus növekedett tavaly óta. A magyar fiatalok közel fele látja úgy, hogy jobb anyagi helyzetben lesz, mint szülei: 7 százalékponttal nőtt azon fiatalok száma, akik bizakodóan tekintenek a jövőbe. Ez az arány európai viszonylatban is kimagasló, az európai 43 százalékos átlaghoz képest a 18-24 éves korosztályhoz tartozó magyar fiatalok 7 százalékponttal magasabb arányban vélekednek így.
Felfalusi Péter, az Intrum vezérigazgatója: „A magyarok pénzügyi várakozásának elemzéséből kiderül, hogy
a fiatalabb korosztályokra jellemző leginkább, hogy optimistán tekintenek anyagi és gazdasági helyzetükre.
Ez azonban önmagában nem elég, a mi feladatunk és felelősségünk megtanítani őket arra, hogy hogyan bánjanak felelősen a pénzzel és miként hozzanak jó pénzügyi döntéseket. Ezért is tűztük zászlónkra az Intrumnál a Zsebpénzügyes vetélkedőnkkel a fiatalok pénzügyi edukációját.”
Januárban a Bónusz Brigád és a GKI Digital közös felmérése szerint a válaszadók mintegy 26 százaléka tett újévi fogadalmat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.