BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebben maradtak tavaly a negatív adóslistán

A központi hitelinformációs rendszerben 1,7 millió lakossági mulasztást tartottak nyilván 2018 végén.

Tovább csökkent 2018-ban a központi hitelinformációs rendszerben (KHR) nyilvántartott lakossági mulasztások száma – derül ki a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. adataiból. Eszerint a KHR lakossági alrendszerében nem egészen 1,7 millió mulasztást tartottak nyilván decemberben, 8,8 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbi 1,86 milliónál.

A fennálló mulasztások száma még gyorsabb ütemben csökkent: 1,58 millióról 1,42 millióra olvadt, ami 9,9 százalékos visszaesés.

A lakossági KHR-ben nyilvántartott összes hitelszerződés december végi száma meghaladta a 9,7 milliót, ami 60 ezerrel – 0,6 százalékkal – több az egy évvel korábbinál. Viszont a fennálló lakossági szerződések száma minimális mértékben ugyan, de csökkent, és 7,47 milliót ért el az év végén. Eközben egyre többen rendelkeznek a hitelinformációs rendszerben szereplő szerződéssel: a lakossági adósok száma az év végén már megközelítette az 5,04 milliót, ami 18 ezerrel több az egy évvel korábbinál.

Fotó: Darnay Katalin

A lakossági hitelportfólió tisztulását támasztják alá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikái is. Ezekben az szerepel, hogy szeptember végén a háztartásoknál lévő, 6032,4 milliárd forintnyi hitel 7,9 százaléka tartozott a nem teljesítő kategóriába, míg egy évvel korábban még a 12 százaléka. Ez egyrészt annak a következménye, hogy a háztartások minősítési kötelezettség alá tartozó hitelállománya egy év alatt 4,7 százalékkal emelkedett, másrészt, hogy a nem teljesítő hitelek mennyisége nagymértékben – 31,2 százalékkal, 475,3 milliárd forintra – esett.

A nem teljesítő hitelek körében csökkent a 90 napon túli késedelemben lévő tételek aránya is. Ezek mennyisége a jegybank kimutatása szerint 317,6 milliárd forint volt 2018 szeptemberében, 34,9 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.

Ennek eredményeként a lakossági és önálló vállalkozói ügyfelek hiteleinek már csak mintegy 5,3 százaléka volt három hónapon túli csúszásban a hónap végén, míg egy évvel korábban 8,5, 2016 őszén pedig 15,8 százalék.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.