BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kikapcsolta a részvénypiaci motort az EKB

A tavalyi év végére fagyos lett a hangulat a nyugat-európai tőzsdéken, miután romlottak az eurózóna növekedési kilátásai, gond van az olasz költségvetéssel, s egyelőre a Brexit-alagútnak sem látni a végét. A vezető indexek kifejezetten gyászos képet mutatnak, hiszen a múlt év eleji masszív emelkedés után jelentősen esett a frankfurti DAX, a londoni FTSE, valamint a milánói FTSEMIB is.

Vajon a zuhanás egyúttal azt is jelenti, hogy az új esztendőt medvepiacon kezdik a szilveszteri mulatság után a parketten éppen csak körbepislogó befektetők?

Tulajdonképpen már medvepiac van, hiszem a csúcshoz képest megvolt a 20 százalékos esés, ami azt is jelenti, hogy letört a DAX 2011 óta tartó emelkedő trendje

– mondta Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője, aki szerint arról sem kell elfeledkezni, hogy a mélypontokról még 2009 tavaszán indult el felfelé a vezető német index, s ez a hosszabb trend egyelőre sértetlen. Ez csak 9000 pont körül sérülne. Érdekes a technikai kép, hiszen egy nagy fej–váll alakzat jelent meg 2017–2018-ban a DAX grafikonján, amelynek nyakvonalát 12 000 pont körül le is törte az index – hangsúlyozta Grébel Szabolcs, a KBC junior elemzője.

Fotó: Boris Roessler/dpa/AFP/Germany OUT

Mint mondta, a trendfordító technikai alakzat után alig volt megálló, s az év utolsó két kereskedési napján már 10 500 pont környékén mozgott az index, amely mélyen a mozgóátlagai alá került. Az indikátorok sem festenek túl jó képet a grafikonról, habár az RSI (relatíverősség-index) már a túladott zónához közelít. Ilyenkor azért lehetnek kisebb felpattanások, de az uralkodó trend továbbra is csökkenő. Ráadásul a 10 ezer pont körüli lélektani támaszszintek letörése esetén már a 9000 pont elérése sem lenne elképzelhetetlen, míg a csökkenő trend megfordulására csak a 11 ezer pontos szintén lélektani szint áttörése adna meggyőző bizonyítékot.

A KBC szakértője szerint az idei kilátásokra rányomja a bélyegét, hogy egyre bizonytalanabb a további növekedés Európa legnagyobb gazdaságában, ami a korábbinál gyengébb német makroadatokból, valamint a vállalati profit figyelmeztetésekből is látható.

Emellett az elhúzódó Brexit-tárgyalások is bizonytalanságban tartják az európai piacokat, Igaz, március 29-ig van még idő egy esetleges Brexit-megállapodásra, de a valószínű forgatókönyv, hogy addig eladói nyomás alatt maradnak a részvényárfolyamok, s majd a kilépéssel kapcsolatos hírektől függ a további irány – tette hozzá Grébel Szabolcs.

Idén már a jegybanki stimulusokra sem számíthatnak a piacok a korábban megszokott mértékben – vélekedett az Equilor elemzője. A Fed már megkezdte a mérlegleépítést, de az Európai Központi Bank (EKB) nettó eszközvásárlási programja is lezárult az év végén. Bár az uniós jegybankárok a mérleget még tartják, vagyis a lejáró tételeket újra befektetik, de friss pénz már nem áramlik a piacra. A két jegybanki program ütemkülönbsége miatt élvezheti még a stimulus hatását Európa. Ám az indexek magas szintje inkább csak „vitorlázás”, mert a „motort” már kikapcsolta az EKB – mondta Varga Zoltán.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.