A londoni technológiai vállalatok tavaly 1,8 milliárd fontnyi kockázatitőke-befektetést vonzottak, a brit technológiai vállalkozások által megszerezett 2,5 milliárd font 72 százalékát – hívta fel a figyelmet a PitchBook finanszírozási adatbázisának adataira a Reuters hírügynökség.
Nagy-Britanniában a mesterséges intelligenciát érintő (MI) beruházások 47 százalékkal 736 millió fontra emelkedtek, miközben 1,2 milliárd font jutott a virágzó fintech szektor cégeibe, így például a Revolut és a Monzo digitális bankokba.
Az európai technológiai szektorba érkező kockázatitőke-befektetés 2018-ban enyhén csökkent, 10,44 milliárd fontra, szemben a 2017. évi 10,47 milliárd fonttal.
Eileen Burbidge, a Passion Capital kockázatitőke-társaságának partnere szerint a világ egyik legnagyobb pénzügyi centrumaként London volt a pénzügyi technológia vezető központja, míg egyetemei segítettek a mesterséges intelligenciát kínáló vállalatok létrehozásában. „Tavaly sokkal több hívást és érdeklődést kaptunk az Egyesült Államokban és az Ázsiában működő kockázatitőke-befektetőktől, akik a főként a fintech lehetőségeket keresik” – mondta a Reutersnak a szakértő. Hozzátette:
A fintechben, az MI-ben és néhány más ágazatban, mint például az élettudományok és a robotika, London valóban a világ vezető szereplőjének számít.
A londoni technológiai szektor és a város polgármestere, Sadiq Khan arra figyelmeztetett, hogy Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból tetemes kárt okozhat az ágazatnak. Ezzel szemben Eileen Burbidge az mondta, hogy ez a hatás még nem jelentkezik, azonkívül, hogy az érdeklődő cégek a korábbinál több kérdést vetnek fel a külföldről történő ingatlanbérlésre vonatkozóan.
A kockázatitőke-piac továbbra is erős, de a befektetési tevékenység ütemének lassulása várható ebben az évben – derül ki a Deloitte felméréséből. A megkérdezett közép-európai tőkebefektetők háromnegyede szerint a kockázatitőke-piaci aktivitás megtartja a szintjét. A válaszadók egytizede, 11 százaléka az aktivitás növekedésére számít, ez alacsonyabb a nyári egyharmadhoz (31 százalék) képest, tehát a megkérdezettek a növekedés ütemének lassulására számítanak.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.