A magyar bankok Növekedési hitelprogram fix (NHP fix) termékei alapvetően kihasználják a jegybank által megszabott feltételek teljes keretét mind a futamidő, mind a felvehető hitelösszeg szempontjából – állapítható meg lapunk körképe nyomán. A hitelintézetek egy-egy NHP fix alapú termékkel készülnek az ügyfelek kiszolgálására, ez alól csak az OTP Bank kivétel, ahol két típusból választhatunk. Az első a többi bank hiteléhez hasonló keretrendszerű termék, a másik azonban legfeljebb 250 millió forintos hitelösszeggel érhető el (az NHP fixnél a jegybanki szabályok szerint legfeljebb egymilliárd forintot vehet fel egy cég), továbbá ingatlanfedezetet is fel kell ajánlani a banknak, ami beruházási kölcsön lévén a megvásárolni kívánt ingatlan is lehet. Bár erre nem tértek ki az OTP-nél, valószínűsíthető, hogy a jelzálog segítségével alacsonyabb kamatot érhetnek el a cégek, az aránylag alacsony hitelösszeg is arra utal, hogy elsősorban a mikro- és kisvállalkozásoknak lehet megfelelő ez a termék.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feltételei szerint a hitelintézetek nullaszázalékos kamattal jutnak forráshoz, amelyet a vállalkozások legfeljebb 2,5 százalékos kamattal kaphatnak meg. A pontos kamatozásról azonban nem küldtek tájékoztatást lapunknak a bankok, mivel egyedileg bírálják el az igényléseket, a kamat mértékét jellemzően a cég helyzete határozhatja meg. Az MKB Bank sajtóosztályán jelezték: minden beérkezett igényt egyedileg bírálnak el, a vállalkozás pénzügyi adatait, életciklusát is figyelembe véve, törekedve arra, hogy minél jobban támogassák ügyfeleiket fejlődési céljaik elérésében. Az Erste Banknál azt hangsúlyozták, hogy a kamat mértékét az ügyfél minősítése, a hitel futamideje, valamint a hitel fedezete határozza meg, ezenkívül a felvehető hitelösszeg az ügyfél teherbíró képességétől is függ, vagyis egyéni vállalkozás nem valószínű, hogy kaphat egymilliárd forintos kölcsönt.
A CIB Banknál is minden hitel- és lízingszerződést egyedi elbírálás után kötnek meg, a kamat a bank által kidolgozott kedvezményrendszer értelmében ügyletenként eltérhet – derült ki a lapunknak adott válaszból.
Az MNB által meghatározott, 2,5 százalékos kamatnál magasabb teher mellett fix kamatozású konstrukció is elérhető a piacon – hívták fel a figyelmet a Budapest Banknál. A K&H Banktól kapott válaszból kiderült, hogy az NHP fix keretében felvehető hitelek éves kamatmarzsa a teljes futamidő alatt legfeljebb 2,5 százalék lehet, ebbe beleértendő az ügyleti kamatláb és az egyéb díj jellegű elemek is.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.