A statisztikák szerint a vállalkozások átlagosan 25 napos fizetési határidővel állítják ki a számláikat, ám csupán társaságok kétharmada fizet határidőre – olvasható az OTP közleményében.
Fizetési fegyelmüket tekintve jelentős az eltérés az egyes szektorok között:
a mezőgazdasági cégek a legfegyelmezettebbek, e társaságok a számlák háromnegyedét egyenlítik ki határidőre, míg az építőiparban, ahol a legkevésbé tartják a fizetési határidőket, csak a számlák felét fizetik ki időben a vállalkozások.
Bár a társaságok belekalkulálják a halasztott fizetést a gazdálkodásukba, ez sok esetben gondot okozhat. Egyrészt meg kell birkózniuk a likviditási nehézséggel – ez főként a nagyobb értékű számláknál fordulhat elő – másrészt külön figyelmet kell fordítaniuk a késedelmes számlák kezelésére. Vagyis folyamatosan egyeztetniük kell a számlák adatait a folyószámlájuk forgalmával, ami nem mindig egyszerű feladat – írja a közlemény.
A közlemény szerint megoldást hozhat például az OTP eBIZ rendszere, amelyben több szolgáltatás is segíti a vállalkozókat abban, hogy gyorsan átlássák a pénzforgalmukat. A digitális pénzügyi asszisztens rendszert szinkronizálni lehet a vállalkozói bankszámlával, így az eBIZ az automata összepontozásnak köszönhetően azonnal megállapítja, hogy az adott számlát kiegyenlítették-e vagy sem.
Az eBIZ ugyanakkor abban is segítséget nyújthat, hogy egy vállalkozás méltányos kereskedelmi elvek mentén működjön. Az OTP Business Nagykövet Programjának egyik résztvevője, a Villámfordítás iroda például átlagosan öt és fél perc alatt fizeti ki partnereit, a nem banki munkanapokat is beleszámítva. Az eBIZ-be érkező vagy ide feltöltött számlák ellenértékét ugyanis internetbanki belépés nélkül, könnyedén el lehet utalni, akár utalási csomagban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.