A korábban megszokott szűk kereskedési sávhoz képest nagyobb mozgásokat láthattunk az euró-forint árfolyamban az utóbbi napokban. A kurzus kedden a vártnál magasabb decemberi maginflációs adatok publikálása után a forintgyengülés felé vette az irányt, a 324-es szintig eljutva.
Másnap Nagy Mártonnak, a Magyar Nemzeti Bank alelnökének egy bécsi konferencián adott nyilatkozatát úgy értelmezte a piac, hogy a jegybank kész a kamatemelési ciklus megkezdésére, ha a maginflációs trendek ezt szükségessé teszik. Az erős impulzus hatására az euró kereskedése szerda délután már a technikai támasznak tekintett 320-as szint alá is benézett. Az árfolyam héthavi csúcsra érkezése mögött azonban nem pusztán a kamatemelési várakozások hirtelen megjelenése áll.
Az Oxford Economics közgazdásza, Szendrei Vanda lapunknak megerősítette, egyben meg is indokolta, hogy miért várnak az idén éves átlagban 320 forint alatti kurzust, és miért számítanak hosszú távon 310 forint környéki átlagos árfolyamra.
A következő 18 hónapra a szakértő optimista a magyar gazdaság és a forint kilátásait illetően. A bővülés motorja továbbra is a belső kereslet marad, a még mindig jelentős bérnövekedés a fogyasztást, az EU-források folyamatos érkezése pedig a befektetéseket erősíti. A fizetési mérleg egyenlege az elmúlt két év jelentős csökkenését követően stabilizálódhat.
Mindez véleménye szerint azt vetíti előre, hogy a forint az euróval szemben a 320-as szint alá erősödhet, igaz, csak enyhe mértékben.
Tavaly nyáron a feltörekvő piaci devizák egy nagyobb átértékelődési folyamaton mentek át, amikor is a forint éves alapon 6 százalékot vesztett értékéből az euróval szemben. Szendrei szerint ez a gazdasági bővülés lassulására és az Egyesült Államokétól eltérő növekedési pályára adott egyszeri reakció volt, s ezért láttunk decemberben csak kisebb mozgást a volatilitás visszatérésekor.
A forint erősödését a nemzetközi monetáris környezet változása is segíti, jelentősebb mozgáshoz azonban dinamikusabb növekedést kellene látni a feltörekvő piaci régióban.
A vészforgatókönyveket illetően az elemzőháznak nincs jó híre azok számára, akik a forint gyengülésére számítanak. Bár sokszor a negatív hírek kapnak nagyobb figyelmet a befektetők körében, és a nyári feltörekvő piaci fertőzést követően könnyű volt pesszimista képet festeni, a forint kevésbé van kitéve az ilyen hatásoknak. Egy erősebb piaci sokk esetén a magyar deviza leértékelődési kockázata az egyik legalacsonyabb a szabadon lebegő feltörekvő piaci devizák között, ami jelentős javulás az öt évvel ezelőtti helyzethez képest.
Hosszabb távon, 2020 után az Oxford Economics közgazdásza szerint a gazdasági növekedés fokozatosan visszatérhet potenciális szintjéhez, ezt ma 2-2,5 százalék körülire becsüli éves szinten, tükrözve a negatív demográfiai és migrációs trendeket.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.