A vártnak megfelelő forgatókönyv szerint alakult át szabályozott ingatlanbefektetési társasággá (SZIT) a Budapest Ingatlan (BIF) Nyrt., a részvényei mégis szárnyalnak és történelmi csúcson is jártak a SZIT nyilvántartásba vételének hivatalos bejelentése óta, igaz, a rali tegnapra már alábbhagyott. Az ingatlanhasznosító, -fejlesztő társaság december 27-én számolt be a jelentős adókedvezményekkel járó státusz megszerzéséről, aznap a hír nem hozott érdemi reakciókat a részvény piacán, a nap végén 2000 forintért is lehetett BIF-papírt vásárolni a tőzsdén.
Az igazi áttörés szerdán jött el, napközben limittel, 15 százalékkal 2460 forintra emelkedett a BIF-részvények ára, vagyis a napokkal azelőtti szintnél 23 százalékkal magasabb árfolyamon is gazdát cseréltek. Önmagához képest a szerdai forgalom is magas, 35 millió forint volt a BIF piacán. Csütörtökre mind a volatilitás, mind a forgalom a megszokott mederbe csúszott vissza, az árfolyam 2300 forint körül stabilizálódott, amely egyébként már meghaladja a társaságot követő MKB Bank szakértőinek 2290 forintos célárát.
Az MKB elemzése szerint az év eleji rali hátterében a SZIT-bejelentés áll, annak ellenére, hogy az a várakozásoknak megfelelően történt. Újabb, piacmozgató hír nem érkezett a társaságról – írták. A BIF fundamentumaival kapcsolatban sincs olyan változás, amely indokolttá tenné a célárfolyam módosítását az MKB részéről.
A következő kereskedési napokon arra is választ kaphatnak a részvényesek, élnek-e majd az ingatlanalapok az idei évtől fennálló lehetőséggel, hogy likvid eszközeik közé SZIT-részvényeket – így a BIF és a Graphisoft Park papírjait – is megvehetnek (utóbbi árfolyama idén nem mutat érdemi elmozdulást). Mindkét cég optimista várakozással tekintett a kormányrendeletre. Sajgál Gábor, a BIF üzletfejlesztési vezetője korábban azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, arra számít, hogy a 2018-ban jelentős mennyiségű friss tőkével gyarapodó hazai ingatlanalapok megvizsgálják majd a SZIT-részvények vásárlását.
A Világgazdaságnak adott december végi interjúban Bojár Gábor, a Graphisoft Park elnöke pedig arról beszélt, az intézkedés hatására remélhetőleg nőni fog a részvényük tőzsdei forgalma, Bojár az alacsony likviditást jelölte meg a Park-papírok alulértékeltségének fő okaként.
A SZIT-részvények remélt vevőjeként tekintett 17 hazai ingatlanalap vagyona november végére 1464 milliárd forintra emelkedett, vagyis mindössze egy hónap leforgása alatt 3,6 százalékkal (51 milliárd forinttal) gyarapodott a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének adatai szerint. Az ingatlanalapok ezzel 2018 első 11 hónapjában 400 milliárd forint friss tőkével gyarapodtak.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.