A 2017-es kiváló gazdasági év után tavaly lassuló pályára állt az euróövezet gazdasága. Az első negyedéves, 2,4 százalékos GDP-növekedés a harmadik negyedévre 1,6 százalékra esett, és az utolsó három hónapra is hasonló ütem várható. A lassulás széles bázisú, bár ebben egyszeri tényezők – mint az új autóipari tesztelési szabvány vagy az év eleji rossz időjárás – is szerepet játszottak. Bár az évzáró negyedévre vonatkozó bizalmi indexek és havi gyakoriságú makroadatok alapján a kiábrándító harmadik negyedévet stabilizáció követheti, érdemi gyorsulásra semmiképp sem számíthatunk.
Mint azt Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke az utolsó kamatdöntő ülés után hangsúlyozta, a növekedési kockázatok negatív irányba tolódtak el. A 2018-as év a kereskedelmi háború okozta feszültségekről, a világgazdasági konjunktúra és a külső kereslet gyengüléséről, a Brexit körüli bizonytalanságokról és az olasz költségvetés problémáiról szólt, s az utóbbi kivételével ezek a tényezők velünk is maradnak egy időre.
Nem számítunk jelentős felpattanásra az uniós növekedésben, a globális folyamatok, különösképpen a Brexit, a kereskedelmi háború és a kínai lassulás hathat negatívan az euróövezet magországaira
– közölte lapunkkal Török Lajos Dániel, az Equilor Zrt. vezető stratégája. Mivel az exportkilátások jelentősen romlottak, a térség a növekedés motorjaként inkább a belső keresletre támaszkodhat. A kiskereskedelmi növekedés stabil, 1,6-1,8 százalékos volt egész évben, a fogyasztói bizalmi index pedig ugyan egyéves mélypontjára csúszott az év végére, de az esés nem drasztikus.
Az idei bizonytalanságokat növeli, hogy az EKB január 1-jével leállította a kötvényvásárlási programot, és csak a lejáró papírokat fekteti be újra a hatályos tőkejegyzési kulcsok alapján. Kérdés, hogy a pénzcsap elzárása mennyire fogja érinteni a gazdaságilag problémás déli államokat, és mennyire befolyásolja az alacsony, egyszázalékos maginflációt.
A maginfláció a stabil belső keresletnek, a feszesebb munkaerőpiacnak és az ezzel párhuzamosan fokozatosan emelkedő béreknek köszönhetően felfelé mozdulhat
– vélte Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője.
Az EKB előrejelzése szerint a nyár végéig marad a nullaszázalékos alapkamat, az elemzők többsége nem is számít rá, hogy ennél előbb emeljen a jegybank.
Az euró tavaly hektikusan mozgott a dollárral szemben, az év elejét jelentős erősödéssel kezdte, majd áprilisban az 1,24-os keresztárfolyamról visszafordulva egész az 1,14-os jegyzésig esett. Az árfolyamot az év elején leginkább a globális kockázatkeresés csökkenése, utána pedig a folyamatosan növekvő kamatkülönbözet és az euróövezet kilátásaival kapcsolatos kételyek mozgatták a dollár javára.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.