Jelentős mínuszban zárta az évet tavaly a svájci jegybank a részvénypiaci esés és az erős frankárfolyam miatt. A központi bank nagyjából 15 milliárd frank, azaz 15,3 milliárd euró nettó veszteséget halmozott fel, pedig 2017-ben még bő 54 milliárd frankos nyereséggel zárt. A jelenség hátterében az áll, hogy a svájci jegybank az elmúlt években eszközvásárlási programját megvalósítva hatalmas portfóliót épített ki: csaknem 775 milliárd dolláros eszközállománya az ország teljes GDP-jének nagyjából a 115 százaléka. Összehasonlításképp: a Fed mérlegfőösszege a svájcinak mintegy ötszöröse, több mint 4000 milliárd dollár, de ez az amerikai GDP-nek alig 20 százaléka.
A nagy jegybankokhoz hasonlóan a svájci is pénzt nyomtatott, de nem csak kötvényekre költötte, mint a Fed vagy az Európai Központi Bank.
A bank eszközeinek nagyjából 20 százaléka részvény, ennek 94 százaléka pedig külföldi cégek papírjaiból áll. A jegybanknak 3,5 milliárd dollárnyi Apple-részvénye van, a Microsoftban 2,7 milliárd dollárnyi, de az Amazon-papírokból is felvásárolt 2,6 milliárd dollárnyit. Az ismertebb vállalatok közül még az Alphabetben, a Johnson & Johnsonban, az Exxon Mobilban és a Facebookban is részvényes. Közel 90 milliárd dollárnyi tengerentúli részvénypakettjével a svájci intézmény az amerikai piac ötven legnagyobb befektetője közé tartozik. A bank veszteségének egy része abból keletkezett, hogy az említett vállalatok árfolyama az elmúlt évben jelentősen esett.
A portfólió másik nagy része a külföldi államkötvény. A tízéves német hozam 20 bázisponttal csökkent tavaly, amin ugyan kereshetett a jegybank, a profitot azonban az euróval szemben erősödő frankon elbukta. A svájci deviza tavaly több mint 4 százalékot drágult az euróval szemben a jegybanki törekvések ellenére is. A második legfontosabb eszköz a portfólióban a tízéves amerikai papír, annak hozama közel 30 bázispontot emelkedett tavaly, ami szintén veszteséget okozott a jegybanknak.
A dollárhoz képest ugyan fél százalékot gyengült tavaly a frank, de csak az első fél évben vesztett az értékéből, a második fél évben már drágult, a jegybank pedig ebben az időszakban is növelte amerikai kitettségét.
A veszteségek ellenére a jegybank majdnem 2 milliárd frankot fizet ki a központi költségvetésnek és a kantonoknak, mivel a 2017-es profit nagy részét még nem fizette ki osztalékként. A bank részvényei – szinte egyedülálló módon – nyilvánosan kereskedhetők, de az egyéni részvényesek a tervek szerint csak 15 frankot, a törvényi maximumot kapják egy részvény után. A jegybank részvényárfolyama a tegnapi kereskedésben több mint 8 százalékot emelkedett.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.