BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az alacsony finomítói marzsok ellenére jó negyedévet zárhat a hazai olajtársaság

A finomítói árrések csökkenése negatív hatással lehet a Mol idei első negyedévére.

Jövő pénteki gyorsjelentésében a Mol 17-19 millió dollárral alacsonyabb készletátértékelési hatástól tisztított, úgynevezett CCS EBITDA-ról számolhat be a finomítói marzs csökkenése alapján. Így a teljes EBITDA, azaz a kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény 0,7–0,8 százalékkal lehet alacsonyabb.

A tavalyi utolsó negyedévben a Mol csoportszintű finomítói marzsa 4,9 dollár volt hordónként, míg 2017 hasonló időszakában 5,7 dollárt tett ki, ami csaknem 20 millió dolláros mínuszt okozott. Ha abból indulunk ki, hogy a társaság befektetői prezentációja szerint egydolláros elmozdulás a finomítói árrésben éves szinten 110 millió dollárnyi hatást gyakorol a CCS EBITDA-ra, és figyelembe vesszük a szezonalitást, akkor a 0,8 dolláros csökkenés a marzsokban negyedévente átlagosan 22 millió dollár mínuszt jelent ezen a soron.

A 0,8 dolláros csökkenés a marzsokban negyedévente átlagosan 22 millió dollár visszaesést okoz a CCS EBITDA-ban
Fotó: Móricz-Sabján Simon

„A finomítói üzletágban szezonalitás figyelhető meg. Az első és a negyedik negyedévben a kisebb mennyiség miatt kevesebb EBITDA-t termel a Mol, mint amennyi időarányosan adódna. A második és a harmadik negyedévben viszont pont fordított a helyzet, akkor a több fogyasztás miatt hagyományosan többet tankolnak az autósok. A szezonalitás az éves átlagnál gyengébb és jobban teljesítő negyedévekben 3–5 millió dollár is lehet” – mondta a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője.

Hozzátette, hogy bár a CCS EBITDA a szektorban kiemelten kezelt eredménymutató, de a jövő heti gyorsjelentésben az olaj árának zuhanása miatt jelentős készletátértékelési hatás is jelentkezik majd. Míg a tavalyi utolsó három hónapos időszakban egy hordó Brent típusú olaj átlagosan 67,8 dollárba került, addig a harmadik negyedévben ez 75,3 dollár volt.

A Mol finomítóiban, a szállítási rendszerekben, a tárolókban és a gyártási folyamatokban nagyjából egyhavi felhasználásnak megfelelő mennyiségű gáz és kőolaj található. Ezeknek az árát többnyire az úgynevezett súlyozott átlag módszerrel számítják ki. Ez azt jelenti, hogy a készlet értékét a korábbi vásárlások súlyozott átlagárával számítják ki

– tette hozzá Pletser Tamás. A szakértő szerint ettől még jó negyedévet zárhat a cég, a 2017-es 152 milliárd forintos EBITDA után 175 milliárdra számít. A finomítás várt 62 milliárdja elmaradhat a tavalyi 67 milliárdtól, de a kitermelés és a fogyasztói szolgáltatások eredménye ellensúlyozhatja ezt.

Változnak a szavazati jogok

A Corvinus Egyetem fenntartására létrehozandó alapítvány, a Maecenas Universitatis Corvini kezébe kerül a Mol és a Richter 10-10 százalékos tulajdonrésze. Az államnál 15-15 százaléknyi pakett marad. „A változás a Molnál azt jelenti, hogy a tízszázalékos szavazati plafon miatt az állam mellett az alapítvány is 10 százalékos szavazati súllyal vehet részt a közgyűléseken. Ennek a jelenlegi működésre várhatóan nem lesz hatása, az állam rendszerint elfogadta a menedzsment javaslatait, de egy konfliktushelyzetben lehet szerepe” – mondta Pletser Tamás. A Richternél 25 százalékos a szavazati limit, így ott az alapítvány nem hoz változást a szavazásban. | VG

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.