Jövő pénteki gyorsjelentésében a Mol 17-19 millió dollárral alacsonyabb készletátértékelési hatástól tisztított, úgynevezett CCS EBITDA-ról számolhat be a finomítói marzs csökkenése alapján. Így a teljes EBITDA, azaz a kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény 0,7–0,8 százalékkal lehet alacsonyabb.
A tavalyi utolsó negyedévben a Mol csoportszintű finomítói marzsa 4,9 dollár volt hordónként, míg 2017 hasonló időszakában 5,7 dollárt tett ki, ami csaknem 20 millió dolláros mínuszt okozott. Ha abból indulunk ki, hogy a társaság befektetői prezentációja szerint egydolláros elmozdulás a finomítói árrésben éves szinten 110 millió dollárnyi hatást gyakorol a CCS EBITDA-ra, és figyelembe vesszük a szezonalitást, akkor a 0,8 dolláros csökkenés a marzsokban negyedévente átlagosan 22 millió dollár mínuszt jelent ezen a soron.
„A finomítói üzletágban szezonalitás figyelhető meg. Az első és a negyedik negyedévben a kisebb mennyiség miatt kevesebb EBITDA-t termel a Mol, mint amennyi időarányosan adódna. A második és a harmadik negyedévben viszont pont fordított a helyzet, akkor a több fogyasztás miatt hagyományosan többet tankolnak az autósok. A szezonalitás az éves átlagnál gyengébb és jobban teljesítő negyedévekben 3–5 millió dollár is lehet” – mondta a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője.
Hozzátette, hogy bár a CCS EBITDA a szektorban kiemelten kezelt eredménymutató, de a jövő heti gyorsjelentésben az olaj árának zuhanása miatt jelentős készletátértékelési hatás is jelentkezik majd. Míg a tavalyi utolsó három hónapos időszakban egy hordó Brent típusú olaj átlagosan 67,8 dollárba került, addig a harmadik negyedévben ez 75,3 dollár volt.
A Mol finomítóiban, a szállítási rendszerekben, a tárolókban és a gyártási folyamatokban nagyjából egyhavi felhasználásnak megfelelő mennyiségű gáz és kőolaj található. Ezeknek az árát többnyire az úgynevezett súlyozott átlag módszerrel számítják ki. Ez azt jelenti, hogy a készlet értékét a korábbi vásárlások súlyozott átlagárával számítják ki
– tette hozzá Pletser Tamás. A szakértő szerint ettől még jó negyedévet zárhat a cég, a 2017-es 152 milliárd forintos EBITDA után 175 milliárdra számít. A finomítás várt 62 milliárdja elmaradhat a tavalyi 67 milliárdtól, de a kitermelés és a fogyasztói szolgáltatások eredménye ellensúlyozhatja ezt.
A Corvinus Egyetem fenntartására létrehozandó alapítvány, a Maecenas Universitatis Corvini kezébe kerül a Mol és a Richter 10-10 százalékos tulajdonrésze. Az államnál 15-15 százaléknyi pakett marad. „A változás a Molnál azt jelenti, hogy a tízszázalékos szavazati plafon miatt az állam mellett az alapítvány is 10 százalékos szavazati súllyal vehet részt a közgyűléseken. Ennek a jelenlegi működésre várhatóan nem lesz hatása, az állam rendszerint elfogadta a menedzsment javaslatait, de egy konfliktushelyzetben lehet szerepe” – mondta Pletser Tamás. A Richternél 25 százalékos a szavazati limit, így ott az alapítvány nem hoz változást a szavazásban. | VG
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.