BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Profitesést várnak a Moltól az elemzők

Egyszeri hatások és az olaj árának nagymértékű változása miatt eshet vissza a Mol adózott profitja a tavalyi negyedik negyedévben.

Húsz százalékkal, 182,2 milliárd forintra emelkedhetett a Mol újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA-ja 2018 utolsó három hónapjában – ez áll a cég által közzétett elemzői konszenzusban. A negyedév első felében még drága volt a kőolaj, ezért 48 százalékkal nőhetett a kitermelésen elért eredmény. A finomítói üzletágnál viszont a tisztított EBITDA 1,9 százalékos csökkenésére számítanak, a nettó eredmény szintjén pedig 39 százalékos mínuszt könyvelhetett el az olajtársaság. Könnyen elképzelhető, hogy a társaság negyedéves gyorsjelentése fölülírja az elemzői konszenzust, akárcsak a harmadik negyedévben, amikor is a főbb sorok közül egyedül a gázszállítás eredménye lett gyengébb a vártnál.

Százforintos osztalékot is fizethet a Mol
Fotó: VG / Móricz-Sabján Simon

„A tisztított EBITDA-t és a profitot érintő eltérő várakozások nagyrészt éppen a készletátértékelési hatásból (CCS) adódnak. Az olajárcsökkenés miatt a nettó eredményben veszteség keletkezett a kiigazítás miatt, ezt azonban a tisztított soron kiszűrik. Ennek a hatása 30 milliárd forint volt a vizsgált negyedévben, míg egy évvel korábban épp fordított volt a helyzet, akkor 14 milliárd forinttal a CCS EBITDA volt alacsonyabb” – mondta a Világgazdaságnak Bosnyák Zsolt, az Equilor elemzője. A két soron tavalyhoz képest keletkezett, összesen 60 milliárd forintnyi eltérés nagy része ebből fakad. „Ehhez egyszeri adóhatás is adódik még. 2017-ben adójóváírást könyvelhetett el a cég, mert korábban több adót fizetett be, azonban 2018-ban ténylegesen adót kellett befizetnie” – tette hozzá az elemző.

Bosnyák Zsolt szerint mindezek ellenére még túl is teljesíti a társaság az év közben 2,2-ről 2,4 milliárd dollárra megemelt CCS EBITDA-célkitűzését. Az Equilor 2,6 milliárd dollárra számít ezen a soron, álláspontja szerint a beruházások ezt nem csökkenthették számottevően. „Olajmezőt nem vásároltak, sőt a termelés-előrejelzésüket is felfelé módosították, és a 100-110 ezer hordós napi átlagos kitermelést öt évig fenntartják a mezőiken. Nincsenek tehát lépéskényszerben, de a kőolaj áresése miatt olcsóbban megszerezhető mezőkből bevásárolhatnak a közeljövőben. Ez az INA-val kapcsolatos bizonytalanságok miatt is jól jönne a Molnak, hiszen a kitermelésben jelentős szerepe van a horvát leánycégnek” – húzta alá Bosnyák Zsolt. Szerinte nem zárható ki teljesen az a forgatókönyv sem, hogy a Mol megvenné az INA-nak a horvát kormány kezében lévő 44,8 százalékos pakettjét.

„Több egyszeri hatás mellett a kurdisztáni Pearl Petroleumtól tavaly érkezett 10 milliárd forintnyi osztalék is hozzájárul ahhoz, hogy most ellentétes irányú a CCS EBITDA és a nettó eredmény változása. Összességében nem sikerülhetett rosszul a Mol 2018-as negyedik negyedéve, ahogy az olyan régiós versenytársaké sem, mint a PKN Orlen és az OMV. Az idei első negyedév lesz majd meglehetősen rossz a marzs romlása miatt, bár januárhoz képest a benzin finomítói árrése is egy dollárral javult már” – mondta Pletser Tamás, az Erste elemzője.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.