A vártnál magasabb egy részvényre jutó nyereségről (EPS) számolt be a Standard & Poor’s 500-as indexét alkotó vállalatok 71 százaléka, a 62 százalékuk pedig a bevételi tervet teljesítette túl – állapította meg az eddig napvilágra került adatok alapján múlt heti elemzésében a FactSet pénzügyiadat-elemző cég.
Az ötszáz legértékesebb amerikai vállalat kétharmad része publikálta már a gyorsjelentését a tavalyi utolsó negyedévről, s ezek alapján pozitív kép látszik kirajzolódni. Beigazolódtak azonban azok a félelmek is, amelyek szerint az erős amerikai dollár, a globális gazdasági növekedés lassulása és a világkereskedelmi feszültségek visszafogják az Egyesült Államokon kívüli piacoknak erősebben kitett, azaz az árbevételük több mint 50 százalékát külföldön elérő vállalatok teljesítményét.
Amíg ugyanis az inkább a hazai piacon értékesítő amerikai vállalatok 16,6 százalékos profit- és 7,2 százalékos bevételnövekedésről számoltak be, a globális piacoknak jobban kitett cégek nyeresége csupán 8,4 százalékkal, árbevétele pedig 6,7 százalékkal nőtt.
A teljes összesített átlag a negyedévben éves bázison a vállalati nyereségszint esetében 13,3 százalékos, a bevételeknél pedig 7 százalékos növekedést mutat, az egész tavalyi évet tekintve pedig az előző évhez képest átlagosan 20,2 százalékkal nőttek a céges profitok, és 8,9 százalékkal a bevételek.
Az eddig jelentő vállalatok nyeresége egyébként átlagosan 4 százalékot vert az elemzői becslésekre.
Az ágazatok közül az energiaszektor okozott leginkább örömöt a befektetőknek, majdnem 20 százalékkal felülmúlva a becsléseket. Ez főleg két vállalatnak, a várt EPS-ét megduplázó Valeónak és a Phillips 66-nak köszönhető.
Csaknem 9 százalékos pozitív meglepetésről gondoskodott a kommunikációágazat is, amelyet olyan cégek húztak, mint a Netflix, a Twitter és a Walt Disney. Óvatosságra int azonban, hogy az ötéves átlagot figyelembe véve a vártnál nagyobb profitot termelő társaságokat ebben a szezonban a piac jobban jutalmazta a szokásosnál, az alulteljesítőket pedig kevésbé büntette.
További aggodalomra ad okot, hogy az elemzők is negatív fordulatot várnak, hiszen az idei első negyedévben profitcsökkenéssel, a következő három negyedévben mindössze egy számjegyű, az egész évben pedig 5 százalékos bővüléssel számolnak. Az egyes részvényekre kiadott elemzői célárakat összesítve ellenben az S&P 500-as index 13 százalékos emelkedése várható 3055 pontos célértékkel. Az index részvényeire kiadott összesen 11 ezer elemzői ajánlás 54,3 százaléka vételi, 40,1 százaléka tartási, és csupán 5,7 százaléka eladási ajánlás.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.