A múlt héten már az 1,10 alatti támaszszinteket keresték a devizapiaci elemzők, miután az euró-dollár kurzusa az 1,1187-es Fibonacci technikai szint alatt zárt. Péntek délután a vártnál magasabb első negyedéves amerikai GDP-növekedési adat után azonban már nem tudott erősödni a zöldhasú. Bár a Morgan Stanley elemzői egyszerűen anomáliának nevezik a helyzetet, a dollár nemcsak az euróval, de a legtöbb devizával szemben több hónapos oldalazás után ismét nagyobb mozgásra készülhet.
Az már most látszik, hogy a devizapiacok korábbi beszűkült, keskeny sávban mozgó kereskedése után nem a mostani és a várható kamatkülönbségek határozzák meg az irányt, hisz a csökkenő inflációra fókuszáló kötvény future piac már – a recessziót elkerülendő – kamatvágást áraz a Federal Reserve részéről, a jövőben emelkedő kamatpálya pedig az Európai Központi Bank tevékenységét jellemzi majd, várhatóan 2020-tól.
Egy másik magyarázat szerint, ha egy globális romló gazdasági környezetben egy kiválasztott országnak valamilyen okból előnye van, és jobb eredményeket ér el, az a kamatkülönbözeten túl is okozhat erősödést a hazai devizában.
Ám ha ez lenne a helyzet az Egyesült Államokkal, akkor a vártnál 120 bázisponttal magasabb első negyedéves GDP-adat után miért nem kapott újabb lendületet a dollár?
Egy népszerű érvelés szerint a legkisebb rossz választás a dollár, hiszen más országok nagyobb problémákkal szembesülnek, és kamatszintje miatt a zöldhasú shortolása meglehetősen drága mulatság. A másik indoklás csak az euró-dollár árfolyamra vonatkozik: a tőzsdei szereplők további lazítást vagy erre utaló kommunikációt várnak az EKB-tól júniusban, amelyet egy negatív TLTRO-kamatszint is megerősíthet, s ennek hatásait szokás szerint pár hónappal korábban kezdték el beárazni.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.