A tőzsdei vállalatok profitja éves alapon átlagosan 3,9 százalékkal eshetett vissza a Factsetnek a most induló első negyedéves amerikai gyorsjelentési szezonra kiszámított konszenzusa szerint. Az év során az elemzők folyamatosan csökkentették előrejelzéseiket, január óta 7,2 százalékot csökkent a várható átlagos egy részvényre jutó nyereségvárakozás (EPS), amely az elmúlt negyven év átlagos ilyen típusú mozgásának a kétszerese. Ehhez képest az S&P 500 index idén 15, a Nasdaq csaknem 20 százalékos ralin van túl. A piac már arra számít, hogy a mostani rossz híreket tavaly télen már beárazták, és a negyedik negyedév végéig visszatérhetünk a két számjegyű profitnövekedési ütemhez. Cliff Corso, az Insight North America vezérigazgatója a CNN-nek úgy nyilatkozott:
Hacsak nem jönnek még a vártnál is gyengébb eredmények, a piac csak a jövőbe tekintő várakozásokra, az előrejelzésekre figyel majd.
A gyenge eredmények fő okai közül az egyik az erős bázisév, hiszen Donald Trump 2017 decemberében írta alá az adóreformról szóló törvényt. Ez például a JPMorgan számára a tavalyi évben 3,7 milliárd dolláros profitnövekedést eredményezett (ez nettó bevételének több mint 10 százaléka). De a felülmúlhatatlan tavalyi első negyedév mellett a gyenge globális gazdasági környezet, az erős dollár és a kereskedelmi háborús aggodalmak is táplálták a pesszimizmust, jóllehet a piac bizakodó az említett problémák megoldhatóságával kapcsolatban.
Szektorszinten kivétel nélkül lassulásra számít a Factset konszenzusa, az EPS elemzői várakozások csökkenése az energia (mínusz 34 százalék), a nyersanyag (mínusz 16,3 százalék) és az információtechnológia (mínusz 8,3 százalék) területén jelentkezett az elmúlt három hónapban a leghangsúlyosabban.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.