Eseménydús időszakon vagyunk túl, mivel olyan nem fordult még elő, hogy az orosz kőolaj szállítmányozás leállt volna
– mondta Réthy Róbert, a Mol befektetési kapcsolatok vezetője a Világgazdaság tőzsdekonferenciáján tartott panelbeszélgetésen. Hozzátette, szerencsére külső szemlélők számára ez az eset nem volt túlságosan érzékelhető, a pár órás kihagyást követően újraindult az Ukrajnán keresztül történő olajszállítás. Az energiaszektorban Molnak a külső feltételekre nincsen kontrolja, de a legutóbbi időszakban viszonylag jól alakult az olaj árfolyama és javultak a finomítói marzsok is. A korábban közölt EBITDA és egyéb terveket várhatóan tartja majd az integrált olajszolgáltató.
Arra a kérdésre, hogy változnak-e a fogyasztói trendek azt válaszolta, hogy a Mol arra számít, hogy a közeljövőben a korábban nagyon pozitív trendek lassulhatnak is.
Nem arra készülünk, hogy az üzemanyagok fogyasztása mindig emelkedni fog, ezért az a célunk, hogy minden más beruházásunk az egyéb szolgáltatásainkat erősítse
– tette hozzá. Kiemelte, ezeknek a beruházásoknak az egyik leglátványosabb megnyilvánulása a Fresh Corner hálózat, amely több mint 200 töltőállomáson jelen van.
Az IMO szabályozási változásaival kapcsolatban, amelyek 2020-tól 3,5 százalékról 0,5 százalékra csökkentik az engedélyezett kéntartalmat a tengeri üzemanyagokban nem számít jelentős eredménybefolyásoló hatásra. Hozzátette, hogy ha az elemzők várakozásai beigazolódnának, akkor természetesen az osztalék emelésével is foglalkozni fognak, de ez most nem látszik valószínűnek.
A hosszú távú tervekkel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy ötéves ciklusokban tudnak gondolkodni. A 2030-ig megfogalmazott stratégia egy irányváltás, hiszem a jövőben lesz alternatívája a motorikus üzemanyagoknak a közlekedésben.
A Mol kicsit olyan mint egy tankerhajó: nagyon nagyok vagyunk és nehezen lehet rajta változtatni
– tette hozzá Réthy Róbert, s éppen ezért emiatt még időben kell egy több lábon álló, válságálló mixet kiépíteni.
Bauer Péter, a Telekom befektetői kapcsolatok terület vezetője elmondta, hogy a cég számára az 5G technológia most az egyik legnagyobb kihívás, amelynek sikerrel meg kívánnak felelni. Üdvözölte, hogy újra publikál mobilpiaci jelentést az NMHH, amelyből kitűnik, hogy
a versenyben a teljes piacon a Telekom megtartotta korábbi részesedését.
A cég eredményszámaival kapcsolatban elmondta, hogy ez a szokásosnak megfelelően az első negyedévben lassan indult, a korábban közölt terveket és osztalékelőrejelzést várhatóan tartani tudják majd.
A nyárra esedékes frekvencia-aukcióról konkrét információt még nem tud elmondani, így annak költségeire sem tud még becslést adni. Bauer elmondása szerint a Telekom körülbelül 45 százalékos piaci részesedést tudhat magáénak Magyarországon. Hozzátette, hogy mintegy egymillió háztartás, azaz minden negyedik előfizető számára már gigabites sebességet biztosító optikai hálózat áll a rendelkezésére. A hosszú távú tervek esetében a digitalizációs és a transzformáció kiemelt jelentőségű a társaságnál, a Magyar Telekom vezető pozícióra törekszik mind az ügyfélélmény, mind a technológiai és üzleti produktivitás terén.
A Magyar Telekom bemutatta a 2019-re és a 2021-ig húzódó időszakra vonatkozó pénzügyi céljait is. A társaság előrejelzései szerint 2019-ben mérsékelten csökkennek a bevételek, hogy azután egészen 2021-ig összességében stabilan maradjanak. Az EBITDA várhatóan az egész időszakban folyamatosan nőni fog, évente átlagosan 1-2 százalékos mértékben – köszönhetően közvetett költségek (a közüzemi adók és az értékcsökkenési költségek nélkül) csökkentésének. A CAPEX költésünket az ideivel azonos szinten tervezzük tartani. A jövedelmezőségünkben tapasztalt trendfordulónak köszönhetően arra számítunk, hogy szabad cash-flow (a spektrum licenszdíjak nélkül) átlagosan évi 5 százalékkal növekedhet. Továbbá a társaság arra számít, hogy részvényenként 27 forint osztalékot fog fizetni a 2019. évi eredmények után.
A Mol 2019-es kitekintése szerint 2,3 milliárd dollár körüli újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA a külső környezettel kapcsolatos középtávú várakozásaik alapján, 1,9-2,1 milliárd dollár organikus CAPEX, amely magába foglal 0,8-0,9 milliárd dollárt, amelyet a transzformációs projektekre költenek. Az Upstream kitermelés értéke 110 ezer hordó/nap kőolaj egyenérték körül alakulhat; a Downstream szegmensben legalább három stratégiai fontosságú projekt végső beruházási döntését hozzák majd meg, és további 50 millió dollár hatékonyságjavulás elérését célozták meg a DS2022 program keretében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.