Enyhe csökkenéssel zártak a főbb nyugat-európai tőzsdék pénteken, a befektetőket aggasztja az amerikai-kínai kereskedelmi viszály fokozódása, a brit EU-tagság megszűnését (Brexit) övező bizonytalanságok és a közel-keleti helyzet éleződése.
mínuszban zárt. Milánóban 0,22 százalékkal, Madridban pedig 0,26 százalékkal esett az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,36 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,32 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,38 százalékkal csökkent.
A BÉT részvényindexe 1,02 százalékos csökkenéssel, 39 877,82 ponton zárt pénteken.
Pénteken megszakadtak az áprilisban kezdett tárgyalások a Theresa May vezette konzervatív párti kormány és az ellenzéki brit Munkáspárt között a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodás elfogadásáról. Jeremy Corbyn, a Labour vezetője úgy fogalmazott, hogy a kormány instabillá vált helyzete és cselekvőképességének eróziója kikezdte az abba vetett bizalmat, hogy lehetséges bármiféle kompromisszumos megállapodás elérése.
A nap legnagyobb vesztese a Thomas Cook brit utazási iroda, amelynek árfolyama majdnem 40 százalékkal, 11,80 fontra, 2012 júliusa óta a legalacsonyabb szintre zuhant. A Citigroup elemzői eladásra rontották a vállalat ajánlását csütörtökön az újabb profit figyelmezetés kiadása után, a célárat pedig zéróra csökkentették.
Miközben az Egyesült Államok és a Kína közötti kereskedelmi háború tovább dagad a Huawei Technologies kínai óriásvállalatot sújtó amerikai szankciók nyomán, Donald Trump amerikai elnök úgy döntött, hogy 180 nappal elhalasztja a döntést a külföldről behozott autókat és autóalkatrészeket sújtó védővámok bevezetéséről, hogy több időt hagyjon az Európai Unióval és a Japánnal folytatott kereskedelmi tárgyalásokra.
New Yorkban az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,06 százalékos, az S&P 500-as index pedig 0,01 százalékos pluszban, míg a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,23 százalékos mínuszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára egymással ellentétesen mozog.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára júniusi szállításra 0,77 százalékkal 1276,35 dollárra süllyedt.
Egy euróért 1,1162 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,09 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
Gyengült a forint a bankközi piacon a főbb devizákkal szemben péntek este a reggeli szintekhez képest. Az euró jegyzése 326,09 forintra emelkedett este negyed nyolckor a reggel nyolc órakor jegyzett 324,70 forintról.
A forint árfolyama pénteken kilenchavi mélypontot ért el az euróval szemben.
Az euró pénteken 324,40 forint és 326,51 forint között mozgott.
A svájci frank árfolyama 288,08 forintról 288,94 forintra, a dolláré pedig 290,55 forintról 292,08 forintra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.