Donald Trump vasárnapi tömör, Kínát megfenyegető Twitter-üzenetének minden egyes szava 13 milliárd dollár tőzsdei kapitalizációt tüntetett el, a teljes bejegyzés hatására pedig eddig 1,36 ezermilliárd dollár volt a veszteség – számolta ki a Bloomberg. A legjobban azok kerestek a héten, akik a volatilitásra fogadtak, a CBOE indexe, a VIX két nap alatt 50 százalékot emelkedett, és január óta először törte át a 20-as szintet. A töretlenül erősödő amerikai részvénypiac a héten nagyot korrigált, és a következő napokban – de reálisan nézve inkább hetekben – kiderül, mely szektorok és részvények zuhannak még tovább, vagy épp a korábbi aggodalmakon túllépve drágulnak rakétasebességgel.
A vámok kivetéséről szóló döntést felkészülten várják az elemzőházak, a legérzékenyebb és a legellenállóbb iparágakról és részvényekről már hónapok óta készen áll a listájuk. A UBS elemzőháza például az amerikai felhasználásból indul ki. Bár az amerikaiak csak a Föld népességének 5 százalékát teszik ki, ők használják fel a globális erőforrások 24 százalékát.
Listájukon ezért főképp a technológiai és az ipari termelővállalatok szerepelnek: az Apple, a Qualcomm, a Micron, az AMD, a 3M, a Boeing, a Caterpillar, a General Electric és a United Technologies.
Már tavaly összeállítottak egy részvénykosarat, amely a leggyorsabban és legérzékenyebben reagáló vállalatokat tartalmazza. Szerepel itt többek között az ipari automatizálással foglalkozó Rockwell Automation, a nálunk is népszerű traktorok gyártója, a John Deere és több Kínára fókuszáló importcég is, mint a Pier 1. Külön kiemelik a kiskereskedési láncok – például a Best Buy, a Macy’s, a Gap és a Bed Bath & Beyond – nehéz helyzetét.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.