BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Fed: amire mindenki fókuszál

Amikor a Fed korán lépett, a részvényárak szempontjából erős időszak következett.

Az elmúlt hetekben látványos, évek óta nem látott mértékű hozamcsökkenés következett be a legtöbb fejlett ország állampapírpiacán, a kétéves USA-hozam így bőven 2 százalék alá, a német tízéves kötvény pedig történelmi mélypontra süllyedt. Ennek oka a kereskedelmi háború miatti kockázatkerülés és a recessziós félelmek miatti defenzív befektetői pozicionálódás. A hullámverés még nálunk is érezhető volt, a magyar tízéves állampapírhozam 3 százalék alá esett: úgy tűnik, a befektetők a hazai bérinflációs nyomásnál fontosabbnak tartják a nemzetközi hatásokat, miközben a hazai konjunktúra romlására is számítanak.

A piac egészen extrém módon a korábbi szinte nullaszázalékos helyett több mint 80 százalékosra teszi annak a valószínűségét, hogy a Fed már július végi ülésén a monetáris lazítás mellett dönt, reagálva a romló amerikai és globális növekedésre. A piacok további sorsa szempontjából egyáltalán nem lényegtelen, hogy ez a kamatcsökkentés milyen mértékű és milyen gyorsan megy végbe.

A historikus tapasztalatok szerint akkor, amikor a Fed kellően korán, úgynevezett biztosítási jelleggel lépett, a részvényárak szempontjából erős időszak következett. Ekkor még nem következett be a recesszió, nem csökkentek látványosan a vállalati profitok, viszont a pénz ára jóval alacsonyabb lett, és ez vonzóbbá tette a részvényeket. Amikor viszont az FOMC csak lassabban reagált a lassulási folyamatra, akkor már bekövetkezett az üzleti és fogyasztói bizalom eróziója és a tényleges gazdasági romlás is. Ez pedig a monetáris lazítás ellenére negatív spirálhoz vezetett, a részvényárak nagyobb esésében testet öltve.

A fejlődő piacok egyébként az amerikai monetáris lazítás időszakát jellemzően relatív felülteljesítőként élik meg, azaz jobban emelkednek, vagy éppen kevesebbet esnek, mint az S&P 500 index. Ezt a képet most némileg árnyalhatja a Kínával vívott kereskedelmi háború. Az egyértelműen kijelenthető, hogy ha gyorsan lép a Fed, akkor optimistábbak lehetünk a részvénypiacot illetően. Ha lassabban, akkor érdemes hátrébb lépni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.