Nehéz megjósolni egyelőre, lesz-e nyertese vagy vesztese a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) múlt héten hozott rendeletének, amellyel módosították a BUX index rendszeres, évi két alkalommal esedékes felülvizsgálatának a kritériumait. A július 1-jén hatályba lépő új szabályok értelmében az indexbe kerülés az eddigi öt helyett négy kritérium vizsgálatával történik. Kikerül a „forgalmas napok aránya” feltétel:
itt azt vizsgálta a BÉT Index Bizottsága, hogy a kérdéses fél év kereskedési napjainak 95 százalékában történt-e kötés az adott részvényre.
Ez eggyel kevesebb feltétel, de továbbra is legalább három akadályt kell megugraniuk a jelenlegi és a leendő indextagoknak. A vizsgált időszak a szeptemberi döntést megelőző hat hónap.
A négyből egy feltétel máris teljesülhet, ha a vizsgált kibocsátó saját tőkéje eléri a BÉT-re bevezetett részvénysorozatok összesített saját tőkéjének a fél százalékát. Szükséges az is, hogy a BUX-tagságra hajtó részvénysorozat közkézhányadának a kapitalizációja elérje az 5 milliárd forintot. Erre példa lehet a hosszabb távon a BUX-ba tartó Masterplast, ahol a 30,3 százalékos közkézhányad a múlt pénteki záróár alapján 3,1 milliárd forintot ér, tehát jól látszik, hogy ezen a rostán még fennakadnának a társaság papírjai.
A részvények forgalmának is meg kell ütnie az elitkosár mércéjét, erre két esélyt kínál az Index Bizottság.
Az egyik feltétel szerint vagy minimum 5 ezer darab üzletkötés szükséges a vizsgált fél évben az adott részvényre, vagy pedig az ügyletszám szerinti top 20-ba kell kerülni. A másik lehetőség, ha a hat hónap részvényforgalma eléri az ötmilliárd forintot, vagy a papír bekerül a forgalmi toplista első 15 helyére.
A teljes cikk a keddi Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.