A Budapesti Értéktőzsde fő mutatójának, a BUX-nak a P/E-alapú, vagyis az árfolyam és egy részvényre jutó nyereség hányadosa 2005-től számítva 10,9-es átlagot mutat. Ez azt jelenti, hogy a BUX-kosárban lévő kibocsátók nyeresége 10,9 év alatt termelheti ki a cégek jelenlegi értékét. A mostani, 12 hónapra vonatkozó P/E-mutató 10,1-es értékű, azaz 7 százalékkal olcsóbban lehet beszállni a BUX-ot leképező termékbe, mint az elmúlt időszakban.
„Mindeközben a BUX-cégek átlagos profitnövekedési várakozása 10 százalékos éves alapon, ami azt támasztja alá, hogy a részvények alulértékeltsége nem indokolt. A közelmúltban egyébként még a jelenleginél is alacsonyabb volt a mutató,
tavaly év közepén 9,7-ig ment le, de a hosszú távú történelmi folyamatokból ez sem lógott ki igazán. 2009 elején, a válság után, a P/E-ráta 6-ig is leesett, míg a 2007-es optimista időszakban 15-ön állt” – mondta Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője.
Hozzátette, hogy a fejlett piaci mutatók, így a DAX vagy az S&P 500 jellemzően a historikus átlagon állnak, míg a feltörekvő piacok értékeltsége az elmúlt évben kissé elmaradt a saját történelmi átlagaitól. Az Erste célárfolyamai alapján számolt BUX indexnek egyébként egy év alatt 48 ezer pontig kellene emelkednie a jelenlegi 41 ezer pontról.
A BUX-ban 37,8 százalékos súllyal szereplő OTP átlagos P/E mutatója 10,2, jelenleg 9,6-en áll a bank részvénye. „Négy éve nyáron rekordmagasan, 18-on állt az OTP P/E-rátája, a hitelintézet utána hozta a várt profitnövekedést, és a mutató a jelenlegi szintre csökkent.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.