BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Autóvásárlásra is jut a babaváróból

Az ügyfelek csaknem 90 százaléka a legmagasabb, tízmilliós hitelösszeget célozza a babavárónál – a legtöbben ingatlanvásárláshoz használnák fel az igényelt összeget, de sokan autót vennének a pénzből, s akad, aki a Magyar Állampapír Pluszba forgatná a támogatást.

Már bőven túl van a tízezer kérelmen a babaváró támogatás a kereskedelmi bankokban,

egyedül az OTP-nél a múlt hét végéig több mint ötezer igénylést adtak le.

A befogadott kérelmek száma a szektor egészében négyezer körül lehet. A pénzintézetek értékelése szerint az első napokban érthető volt a felpörgés az igénybeadásoknál, hiszen nagyon sok család hetek óta készült arra, hogy július elsejétől igényelhető a támogatás. Később kiegyensúlyozottabb, de tartós lesz a kereslet, a CIB Bank például – amely csak a múlt hét végétől kínálja – arra számít, hogy az év hátralévő részében a babaváró hitel adja a lakossági hitelpiaci új kihelyezések ötödét. A fentiek nyomán meglepő volt, hogy a Bank360 alkuszcég közleményében már temette a konstrukciót, mondván, az első napok rohama után igencsak visszaesett az érdeklődés iránta.

Fotó: Pixabay

Az igénylés első szakaszát nehezítette, hogy a részletszabályok egy része csak az utolsó napokban vált ismertté, és az is kiderült, hogy a bankok mellett például az igazolást kiadó Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő kirendeltségei sem egységes igazolásokat bocsátottak ki. Pénzintézeti vezetők szerint az első napokban felmerült problémák orvoslásában nem állnak rosszabbul a bankok és az államigazgatás képviselői, mint például a családi otthonteremtési kedvezményhez kapcsolt hiteltermékek bevezetésekor.

Cikkünkben tévesen állítottuk, hogy az igazolásokat a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő kirendeltségei adták ki. A valóság ezzel szemben az, hogy ezeket a dokumentumokat a lakóhely szerint illetékes megyeszékhelyen működő Kormányhivatalok egészségbiztosítási pénztári feladatkörben eljáró járási hivatalainak kirendeltségei állítják ki.

Természetesen az ügyfelek edukációjában is van mit tenni. Erre utal, hogy sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutatóban (JTM) például egy hitelkártyakeret nagyon nagy mértékben esik latba, és olvashattunk olyan cikket is, amely azt nehezményezte, hogy a jegybank által megkövetelt mutatóba a bank képes volt a három hónap múlva lejáró hiteltörlesztést is beleszámolni. A szabályok és a szabad felhasználású jelleg miatt arra nincs mód, hogy a babaváróból közvetlenül lehessen korábbi hitelt kiváltani, így viszont a meglévő, kiváltandó kölcsön törlesztője is beleszámít a JTM-be.

A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.