Az arany árfolyama május végén kapott utoljára erősebb felfelé irányuló lökést. A jegyzés akkor még az unciánkénti 1285 dolláros szint közelében tartózkodott, alig egy hónappal később a kurzus már 1439 dollárról fordult vissza. Azóta a nemesfémmel az 1382–1439 közötti sávban kereskednek.
Az emelkedés elsősorban a Fed kommunikációjában bekövetkezett változásnak köszönhető.
Ugyan a piac folyamatosan a várható kamatcsökkentések lehetséges mértékét és időpontját latolgatja, az alapeset az, hogy miután az arany helyettesítő termékének, az amerikai dollárnak a kamata csökkenni fog, az emelkedés az arany árában biztosítottnak látszik.
Igaz, hogy az utóbbi napok várakozásai enyhültek a kamatvágás tekintetében, de az irány világos maradt. Az enyhülés abban mutatkozott meg a közelmúltban, hogy a piaci várakozások a július végi, akár ötven bázispontos kamatcsökkentés helyett ma már inkább csak huszonöt bázispontról szólnak. A következő negyedszázalékos csökkentést szeptemberre halasztották a határidős kereskedelem alapján visszaszámított valószínűségek szerint.
A piac 67,2 százalékos esélyt ad egy július végi vágásnak, míg a szeptemberinek 54,4 százalékot. Az előbbi július közepén még 92 százalékon állt, az utóbbi pedig azóta 3,3 százalékról kapaszkodott vissza.
A legutóbbi kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztató után a Fed elnöke a kínai–amerikai kereskedelmi háborúval hozta összefüggésbe a kamatcsökkentés lehetőségét, a vámemelések gazdasági növekedésre gyakorolt káros hatásaira utalva.
A teljes cikk a pénteki Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.