Az amerikai piac az idei legrosszabb gyorsjelentési szezonra készül – ilyen hangzatos címekkel jelennek meg az összefoglalók az Egyesült Államokban jelentő vállalatok közelgő kötelező negyedéves beszámolási időszakáról. A Merrill Lynch azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy ez a negyedév sem különbözik majd a korábbiaktól: a nagyon alacsonyra szabott elemzői várakozásokat könnyedén túlszárnyalhatják a cégek, ami egy nyár közepi miniralit is megalapozhat.
Éves alapon mérve a konszenzus átlagban több mint 2 százalékos (2,6 százalék) nyereség-visszaeséssel kalkulál. Ez lenne az első olyan visszaesés 2016 óta, amely két negyedéven át tart. A kis kapitalizációjú cégeknél akár 12 százalékos lehet a profitzsugorodás mértéke. A Merrill elemzői szerint ezzel szemben inkább a tavalyi eredmények beállítása, a nullaszázalékos változás jellemezheti az éves összehasonlításokat.
Izgalomra adhat okot, hogy az ISM amerikai beszerzésimenedzser-index – amely szoros korrelációt mutat az S&P 500 indexben szereplő társaságok eredményességével – ebben a negyedévben valóban olyan gyenge konjunktúráról számolt be az előző hetekben, amelyet 2016 óta nem mértek.
Az S&P 500-as vállalatok közül a FactSet gyűjtése szerint 114 készített eredmény-előrejelzést, és ezek közül az elmúlt negyedévben 88 mutatott lefelé, és csak 26 módosította felfelé a korábbi becsléseket. Szektorszinten az információtechnológia (IT) és az egészségügy látszik a leggyengébbnek, mivel 26 high-tech és 14 egészségügyi cég szerepel a 88 veszélyre figyelmeztető vállalat között.
A FactSet általánosan elfogadott konszenzusa szerint a második negyedéves eredmények öt szektorban tükröznek majd eredménynövekedést éves alapon, az egészségügy és a szolgáltatók teljesíthetnek a legjobban. A hat, éves alapon csökkenő eredményről beszámoló szektort egészen biztosan a technológia és az alapanyagok vezetik majd a globális gazdasági lassulás és a kínai és más kereskedelmi konfliktusok következtében.
Ahogy a gazdasági ciklus végén megszokhattuk, a közüzemi szolgáltatók kiemelkedhetnek a sorból, a FactSet szerint a gázművek akár 20 százalékos, a vízművek 14 százalékos növekedésről is beszámolhatnak, egyedüli kivételként itt a megújulóenergia-termelőket említhetjük, náluk csökkenésre számítanak a szakértők. Az egészségügyi szektorban a korábbi negyedévben már tündöklő szolgáltatók 15 százalékkal növelhették éves alapon a nyereségüket.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.