Továbbra is szívesen foglalkoztatnak gyakornokokat a hitelintézetek. A csoportszintű mérlegfőösszeg szerinti legnagyobb kilenc hazai szereplő tegnap összesen 90 gyakornoki pozíciót hirdetett meg, ami az elérhető 1160 nyitott álláshelyhez viszonyítva egyáltalán nem kevés. A gyakornoki pozícióknál emellett figyelembe kell venni, hogy egy hirdetéshez akár több hely is kapcsolódhat, illetve a legnagyobb szereplők döntő többsége folyamatosan futtat gyakornoki programokat: mindezek alapján több száz elérhető pozíció lehet a piacon.
A bankok honlapjain megjelenő tájékoztatók, álláshirdetések alapján a gyakornoknak jelentkezőkkel szemben mindenütt nagyon hasonlók az elvárások. Alapvető követelmény, hogy a jelentkező vegyen részt valamilyen nappali tagozatú főiskolai vagy egyetemi, gazdasági tematikájú képzésben. A felhasználói szintű számítógépes ismeret szintén mindenhol alapkövetelmény, de sok helyen elvárják az angolnyelv-tudást is.
A pozíciók többsége részmunkaidős, jellemzően heti 20-30 órás elfoglaltsággal.
Ezeken túl viszont már csak azokkal a tulajdonságokkal kell felvérteznie magát a jelentkezőnek, amelyeket minden munkahelyen általánosan elvárnak: legyen motivált, érdeklődő, adott esetben saját megoldási javaslatokkal is merjen előállni egy probléma kapcsán.
A gyakornoki programok sikere persze nem véletlen, hiszen működtetésük minden érintett félnek érdeke: a küldő felsőoktatási intézménynek, a diáknak és a pénzügyi szolgáltatónak egyaránt. A diákok számára a legfontosabb érv, hogy gyakornokként megkönnyíthetik a pályakezdésüket, jobban meghatározhatják az orientációjukat,
a hitelintézeteknél pedig a jó minőségű utánpótlás szempontjából fontos a gyakornoki pozíciók folyamatos fenntartása.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.